Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plyny. Archimédův zákon Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g Těleso ponořené ve vzduchu je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plyny. Archimédův zákon Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g Těleso ponořené ve vzduchu je."— Transkript prezentace:

1 Plyny

2 Archimédův zákon Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g

3 Pascalův zákon Pozvolná změna tlaku v malém uzavřeném objemu kapaliny se šíří všemi směry a předává se všem bodům beze změny. Pozvolná změna tlaku v malém uzavřeném objemu kapaliny se šíří všemi směry a předává se všem bodům beze změny.

4

5 Normální tlak Normální tlak byl stanoven mezinárodní dohodou Pn= 101 325 Pa Normální tlak byl stanoven mezinárodní dohodou Pn= 101 325 Pa

6 Vlastnosti plynů Rozpínavý Rozpínavý Stlačitelný Stlačitelný Tvar podle nádoby Tvar podle nádoby Nemá stálý objem Nemá stálý objem Vlastnosti molekul plynu: Vlastnosti molekul plynu: – Jsou neustále v pohybu – Pohybují se neuspořádaným pohybem ( podobně jako molekuly kapalin )

7 Atmosférický tlak je síla působící v daném místě atmosféry kolmo na jednotkovou plochu.Tato síla je vyvolána tíhou vzduchového sloupce sahajícího od hladiny,ve které tlak zjišťujeme,až po horní hranici atmosféry. je síla působící v daném místě atmosféry kolmo na jednotkovou plochu.Tato síla je vyvolána tíhou vzduchového sloupce sahajícího od hladiny,ve které tlak zjišťujeme,až po horní hranici atmosféry. p a =100 000 Pa p a =100 000 Pa Mění se:výškou,místem a časem Mění se:výškou,místem a časem

8 Meteoroligie V meteorologii měříme tlak nejčastěji pomocí rtuťových tlakoměrů,aneroidů a barografů V meteorologii měříme tlak nejčastěji pomocí rtuťových tlakoměrů,aneroidů a barografů Vyjadřuje se nejčastěji jednotkou HEKTOPASCAL => hPa Vyjadřuje se nejčastěji jednotkou HEKTOPASCAL => hPa Při použití rtuťových barometrů se stále užívá jednotka torr ( milimetr rtuťového sloupce),která se dále přepočítavá na hektopascaly. Při použití rtuťových barometrů se stále užívá jednotka torr ( milimetr rtuťového sloupce),která se dále přepočítavá na hektopascaly.

9 Torricelli Torricelli byl fyzik a matematik který navázal na Galileiho : pohyb na nakloněné rovině. Torricelli byl fyzik a matematik který navázal na Galileiho : pohyb na nakloněné rovině. Vynalezl rtuťový barometr Vynalezl rtuťový barometr

10 Přetlak Přetlak : je tlak plynu větší než atmosferický tlak Přetlak : je tlak plynu větší než atmosferický tlak

11 Podtlak Je tlak plynu menší než atmosférický tlak Je tlak plynu menší než atmosférický tlak

12 Pokusy : Torricelliho pokus : Skleněná trubice o délce něco přes metr je naplněná rtutí.Jeden konec je zalepen a druhý je ponořen se rtutí tak, ža nad hladinou rtuti ční skleněná trubice o délce 1m. Význam: -důkaz existence a působení atmosférického tlaku vzduchu. Hladina rtuťového sloupce klesá až k vyrovnání obou tlaků, a to atmosférického a hydrostatického. Hladina klesá a ustálí se ve výšce cca 0,76 m a v této výšce setrvá. Význam: -důkaz existence a působení atmosférického tlaku vzduchu. Hladina rtuťového sloupce klesá až k vyrovnání obou tlaků, a to atmosférického a hydrostatického. Hladina klesá a ustálí se ve výšce cca 0,76 m a v této výšce setrvá.

13 Obrázek Toricelliho pokusu

14 Náš pokus Budeme potřebovat : léhátko a nějaké těleso Budeme potřebovat : léhátko a nějaké těleso Rozložíme lehátko a položíme na něj těleso Rozložíme lehátko a položíme na něj těleso Začneme nafukovat lehátko a budeme sledovat jak se těleso pomalu zvedá Začneme nafukovat lehátko a budeme sledovat jak se těleso pomalu zvedá

15 Využití plynů Používají se : Používají se :  Jako palivo  Vytápění bytů (svítiplynem)  K vaření (plynové sporáky)  K létaní ( vzducholoď,balón )

16 Vztlačováním plynů se zmenšují vzdálenosti mezi molekulami.Při velmi velkém vztlačení jsou mezimolekulové vzdálenosti takové,jako v kalalinách. Tímto způsobem lze plyny zkapalnit. Vztlačováním plynů se zmenšují vzdálenosti mezi molekulami.Při velmi velkém vztlačení jsou mezimolekulové vzdálenosti takové,jako v kalalinách. Tímto způsobem lze plyny zkapalnit.


Stáhnout ppt "Plyny. Archimédův zákon Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g Těleso ponořené ve vzduchu je."

Podobné prezentace


Reklamy Google