Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

- jsou obsaženy v atmosféře. PLYNNÝ OBAL ZEMĚ - 78% dusíku (N) - 21% kyslíku (O) - O,9% argonu (Ar) - 0,1% ostatních plynů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "- jsou obsaženy v atmosféře. PLYNNÝ OBAL ZEMĚ - 78% dusíku (N) - 21% kyslíku (O) - O,9% argonu (Ar) - 0,1% ostatních plynů."— Transkript prezentace:

1 - jsou obsaženy v atmosféře

2 PLYNNÝ OBAL ZEMĚ - 78% dusíku (N) - 21% kyslíku (O) - O,9% argonu (Ar) - 0,1% ostatních plynů

3 - Je síla, působící v daném místě atmosféry kolmo na jednotkovou plochu. Tato síla je vyvolána tíhou vzduchového sloupce sahajícího od hladiny, ve které tlak zjišťujeme, až po horní hranici atmosféry. Měříme pomocí rtuťových tlakoměrů, aneroidů a barografů Měříme pomocí rtuťových tlakoměrů, aneroidů a barografů

4

5 - Plyny jsou složeny z molekul. - Mezi molekulami jsou velké vzdálenosti >> - tvar podle nádoby - tvar podle nádoby - objem podle nádoby - objem podle nádoby - nemají volný povrch (hladinu) - nemají volný povrch (hladinu) - stlačitelnost - stlačitelnost - vedou elektrický proud jen za speciálních podmínek - vedou elektrický proud jen za speciálních podmínek - teplo se v plynech může šířit prouděním - teplo se v plynech může šířit prouděním

6 Jan Evangelista Torichelli se narodil 15.října 1608 ve Feanze. Jan Evangelista Torichelli se narodil 15.října 1608 ve Feanze. - Do skleněné trubičky na jednom konci uzavřené je nalita rtuť. Trubička je uzavřené je nalita rtuť. Trubička je obrácena dnem vzhůru a ponořena obrácena dnem vzhůru a ponořena do misky s rtutí. Rtuť je ve sloupci držena ve výšce 76cm, drží ji tam atmosférický tlak. do misky s rtutí. Rtuť je ve sloupci držena ve výšce 76cm, drží ji tam atmosférický tlak.

7 Podtlak Podtlak - Záporný rozdíl tlaků plynů na dvou místech. Přetlak Přetlak - Kladný rozdíl tlaků plynů na dvou místech.

8 - Podtlaku se využívá např.při zvedání břemen, kdy pomocí přísavek v nichž se vyčerpá vzduch dojde k přisátí břemene na přísavku. - Podtlaku se využívá při kontrole těsnosti tlakových nádob, kdy za pomocí značkovací tekutiny a podtlaku poznáme zdali jsou spoje (svary) vzduchotěsně vyrobeny.(Je možno využít i přetlaku) - Spravení duše kola

9 - Plnění zářivek - neon

10 - Plnění balónů - ohřívaný vzduch

11 - Ve sváření: hlavně oxid uhličitý, argon, helium, dusík a směsy těchto plynů, např. směs 82% AR + 18% CO2 se používá pro svařování konstrukčních ocelí.

12 Jakub Michálek Patrik Pavlovic Adéla Chvátalová Kristýna Bicanová


Stáhnout ppt "- jsou obsaženy v atmosféře. PLYNNÝ OBAL ZEMĚ - 78% dusíku (N) - 21% kyslíku (O) - O,9% argonu (Ar) - 0,1% ostatních plynů."

Podobné prezentace


Reklamy Google