Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanické vlastnosti plynů Částice plynů konají neustálý neuspořádaný pohyb a mají mezi sebou velké mezery. Plyny jsou: stlačitelné, rozpínavé tekuté.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanické vlastnosti plynů Částice plynů konají neustálý neuspořádaný pohyb a mají mezi sebou velké mezery. Plyny jsou: stlačitelné, rozpínavé tekuté."— Transkript prezentace:

1 Mechanické vlastnosti plynů Částice plynů konají neustálý neuspořádaný pohyb a mají mezi sebou velké mezery. Plyny jsou: stlačitelné, rozpínavé tekuté (dají se přelévat)

2 Atmosféra vzduchový - plynný obal Země, který je k Zemi připoután gravitační silou a díky kterému se na naší planetě mohl vyvinout život. složení: 21% kyslíku 78% dusíku 1% jiné plynné látky vodní pára částečky prachu mikroorganizmy Péče o životní prostředí spočívá především v péči o čisté ovzduší a udržení jeho správného složení. Atmosféra se dělí ve vertikálním směru na pět soustředných částí – sfér, které se od sebe liší různými fyzikálními vlastnostmi. 5 137 000 000 000 000 000 kg celková hmotnost atmosféry: 90% hmotnosti je soustředěna do výšky 16 km nad zemským povrchem. Hustota vzduchu s rostoucí vzdáleností od povrchu Země klesá.

3 Atmosférický tlak Horní vrstvy atmosféry Země působí v gravitačním poli Země tlakovou silou na spodní vrstvy atmosféry – tím vzniká ve vzduchu tlak. Tomuto tlaku říkáme atmosférický tlak. p a – atmosférický tlak - Pa Jednotky: Pa (pascal) 1 hPa = 100 Pa 1 kPa = 1000 Pa Dříve používaná jednotka milibar – 1mbar = 1 hPa Velikost atmosférického tlaku zjišťujeme měřením, nelze jej vypočítat.

4 Pokusy KONEC LM Tyto pokusy nás přesvědčují o existenci atmosférického tlaku. Do sklenice dáme vodu až po okraj, přiložíme na ni list tužšího papíru a překlopíme.


Stáhnout ppt "Mechanické vlastnosti plynů Částice plynů konají neustálý neuspořádaný pohyb a mají mezi sebou velké mezery. Plyny jsou: stlačitelné, rozpínavé tekuté."

Podobné prezentace


Reklamy Google