Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plyn,který nás všude obklopuje je vzduch. Je stejně jako voda nutnou podmínkou života na ZEMI. Vzduch je bezbarvý plyn, nejčastěji vnímáme jeho proud.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plyn,který nás všude obklopuje je vzduch. Je stejně jako voda nutnou podmínkou života na ZEMI. Vzduch je bezbarvý plyn, nejčastěji vnímáme jeho proud."— Transkript prezentace:

1

2 Plyn,který nás všude obklopuje je vzduch. Je stejně jako voda nutnou podmínkou života na ZEMI. Vzduch je bezbarvý plyn, nejčastěji vnímáme jeho proud. Vzduch, který dýcháme je tvořen: kyslíkem, dusíkem, oxidem uhličitým, párou a vzácnými plyny.

3 -stlačitelný -rozpíná se -tvar podle nádoby -plyn nemá stálý tvar nebo objem

4 Je způsoben vlastní tíhou vzduchu p a =100 000 Pa Mění se s výškou, časem, místem. Atmosferický tlak- tlak, kterým působí zemská atmosféra v daném místě. Na střední hladině moře kolísá v mezích 89 kPa- 107 kPa, průměrná hodnota je 101,33 kPa.

5 Aneroid Barograf aneroid Rtuťový tlakoměr

6 Pascalův a Archimedův zákon platí také pro plyny. Plynný obal země se nazývá atmosféra. Litr vzduchu váží 1,3g. Tíha vzduchu je příčinou atmosferického tlaku. V meterologii se atmosferický tlak udával v barech(bar) a milibarech(mbar), přičemž platí : 1bar=100 000Pa-1mbar=100Pa

7 Těleso ponořené ve vzduchu je nadlehčováno vztlakovou silou, která má velikost F vz = V T.ρ K.g

8 Torricelli naplnil skleněnou trubici dlouhou asi 1 m zcela rtutí. Trubici ponořil do nádoby se rtutí. Rtuť v trubici se ustálila ve výšce asi 75 cm. Nad rtutí vzniklo vzduchoprázdno. Atmosferický tlak nad volnou hladinou rtuti se rovná hydrostatickému tlaku rtuťového sloupce p = h. ρ. g = 0,76. 13500. 10 = 102 600 Pa

9 Tlak v otevřených nádobách=hydrostatický tlak(ph)= ro.h.g Tlak v uzavřených nádobách=Pascalův zákon:Tlak vyvolaný vnější silou, která působí na plyn v uzavřené nádobě je ve všech místech plynu stejný - F1/S1=F2/S2

10 Podtlak – Tlak v nádobě menší jak atmosferický Přetlak – Tlak v nádobě větší jak atmosferický

11 vzácné plyny Inertní plyny - skupinový název pro chemické prvky helium, neon, argon, krypton, xenon, radon. Jsou to jednoatomové plyny. Vyznačují se stabilním elektronovým obalem, který způsobuje jejich značnou chemickou netečnost. Vyskytují se v malém množství ve vzduchu. Lze je zkapalnit pouze za velmi nízkých teplot, dalším ochlazením tuhnou. V tuhém stavu jsou atomy vzácných plynů uspořádány v krychlové, plošněstředné struktuře.

12 Roman Mrkvička- kapitán, prezentace, informace Nicola Hršelová- informace, příprava pokusů, čtení Martin Soukup- pokusy, informace Alena Macháčková- příprava pokusů, informace


Stáhnout ppt "Plyn,který nás všude obklopuje je vzduch. Je stejně jako voda nutnou podmínkou života na ZEMI. Vzduch je bezbarvý plyn, nejčastěji vnímáme jeho proud."

Podobné prezentace


Reklamy Google