Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanické vlastnosti plynů. Vlastnosti plynů tekuté mají tvar nádoby, ve které jsou jsou stlačitelné jsou snadno dělitelné jsou rozpínavé.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanické vlastnosti plynů. Vlastnosti plynů tekuté mají tvar nádoby, ve které jsou jsou stlačitelné jsou snadno dělitelné jsou rozpínavé."— Transkript prezentace:

1 Mechanické vlastnosti plynů

2 Vlastnosti plynů tekuté mají tvar nádoby, ve které jsou jsou stlačitelné jsou snadno dělitelné jsou rozpínavé

3 Atmosférický tlak Kolem Země je vzdušný obal …atmosféra - 21% 0 2, 78 %N 2, 1% ostatní Vzduch z vyšších vrstev „tlačí“ na ty spodní Hustota a tlak vzduchu u povrchu Země je tedy největší (s klesající nadmořskou výšku hodnota obojího klesá).

4 Nelze ho spočítat podle vzorce jako p h. Byl experimentálně určen už v 17. stol. …….…Torricelliho pokus - vyjádřil hodnotu p a pomocí p h rtuti - v horní části trubice vakuum Torricelli

5 Tlak se měří pomocí tlakoměrů (rtuťový, aneroidy, barometry…) p a se na daném území mění (záleží na teplotě, vlhkosti, …) …. rozmezí 935 hPa – 1055 hPa

6 Dohodou byla stanovena hodnota normálního atmosférického tlaku: p a = 101 325 Pa = 1013 hPa Setkáváme se s ním v meteorologii - tlaková níže - tlaková výše Řada dalších FV záleží na p a (např. teplota varu kapalin) Počasí online

7 V plynech na tělesa působí vztlaková síla F vz = V T · ρ p · g objem ponořené části tělesa (m 3 ) je hustota plynu (kg/m 3 ) g je gravitační konstanta (g = 10) Hustota vzduchu: ρ = 1,3 kg/m 3 (cca 750x méně než voda)


Stáhnout ppt "Mechanické vlastnosti plynů. Vlastnosti plynů tekuté mají tvar nádoby, ve které jsou jsou stlačitelné jsou snadno dělitelné jsou rozpínavé."

Podobné prezentace


Reklamy Google