Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AUTOR: Natálie Svobodová Vlll. třída. ATMOSFERICKÝ TLAK  Atmosferický tlak neboli barometrický tlak je tlak způsobený atmosférou planety Země. Tento.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AUTOR: Natálie Svobodová Vlll. třída. ATMOSFERICKÝ TLAK  Atmosferický tlak neboli barometrický tlak je tlak způsobený atmosférou planety Země. Tento."— Transkript prezentace:

1 AUTOR: Natálie Svobodová Vlll. třída

2 ATMOSFERICKÝ TLAK  Atmosferický tlak neboli barometrický tlak je tlak způsobený atmosférou planety Země. Tento tlak je vyvolaný tíží vzduchového sloupce sahajícího od nadmořské výšky, ve které tlak měříme, až po horní hranici atmosféry.

3 ATMOSFERICKÝ TLAK  Atmosferický (barometrický) tlak dosahuje nejvyšších hodnot při hladině moře (popř. povrchu planety) a s rostoucí výškou klesá. Barometrický tlak není stálý, ale kolísá na určitém místě zemského povrchu kolem určité hodnoty.  Tlak menší než barometrický tlak se nazývá podtlak. Tlak větší než barometrický tlak se nazývá přetlak. Prostor s takřka nulovým tlakem se nazývá vakuum.  Atmosferický tlak má velký význam v meteorologii.

4 NORMÁLNÍ TLAK  Tlak vzduchu je závislý na nadmořské výšce, na velikosti tíhového zrychlení, na mocnosti, teplotě a hustotě atmosféry v daném místě.  z důvodu snazšího porovnávání výsledků různých měření barometrického tlaku byl zaveden tzv. normální tlak vzduchu (normální atmosférický tlak)  atmosférický tlak je definován jako přibližně průměrná hodnota tlaku vzduchu při mořské hladině na 45° s.š. při teplotě 15 °C a tíhovém zrychlení g n = 9,80665 ms -2.

5 MĚŘENÍ  V meteorologii se atmosférický tlak vyjadřuje nejčastěji jednotkou hektopascal (hPa). Při použití rtuťových barometrů se stále užívá jednotka torr (milimetr rtuťového sloupce), která se dále přepočítává na hektopascaly.  např. zvýšení atmosférického tlaku obvykle znamená příchod slunečného počasí s malou oblačností, zatímco pokles tlaku ohlašuje příchod oblačnosti a deštivého počasí.  V meteorologii měříme tlak nejčastěji pomocí rtuťových tlakoměrů, aneroidů a barografů.

6 MĚŘENÍ K měření atmosferického tlaku používáme:  Barometr a) rtuťový tlakoměr b) aneroid  Barograf

7 BAROMETR  Barometr je přístroj k měření atmosferického tlaku (tlaku vzduchu), používaný k určování počasí (při vyšším tlaku bývá obvykle jasno, při nízkém tlaku lze očekávat změnu jasného počasí na deštivé). Jedná se o speciální druh tlakoměru.  Barometry mohou být založeny na různém principu: a) Rtuťový barometr b) ANEROID  Rtuťový barometr se skládá z trubice na jednom konci zatavené, naplněné rtutí, na kterou na druhém zahnutém konci působí atmosférický tlak. Podle výšky rtuti pod zataveným koncem lze určit velikost atmosférického tlaku (čím výš rtuť vystoupí, tím větší tlak). Rtuťový barometr vynalezl Evangelista Torricelli (1608- 1647) v roce 1643.  ANEROID (pérový barometr) pracuje na základě měření deformace plechové krabičky, která je uvnitř vzduchoprázdná. Aneroid vynalezl v roce 1843 Lucien Vidie. Původní název barometre anéroide znamená "tlakoměr bez kapaliny".

8 BAROGRAF  Barograf je registrační barometr pro záznam časového průběhu atmosférického tlaku (tlaku vzduchu). Tím se liší od barometru a aneroidu, které ukazují jen aktuální hodnotu atmosférického tlaku. Barograf používaný v meteorologii má dobu záznamu obvykle pro jeden den.  Základem barografu je několik spojených aneroidů a ručička s perem kreslící na pomalu se otáčející válec graf atmosferického tlaku v průběhu dne. Válec je otáčen hodinovým strojem. Záznam barografu se nazývá barogram.

9 BAROMETRICKÉ MĚŘENÍ VÝŠKY  V praxi se využívá mnoho přístrojů založených na změně barometrického tlaku.  Nepostradatelným přístrojem používaným zejména v letectví je barometrický výškoměr.

10 Prameny  Fyzika - Vll. Třída  http://www.infovek.sk/predmety/matem/proj/cisla/prisp/1001- viac/1013-tlak-sariovaz.jpg http://www.infovek.sk/predmety/matem/proj/cisla/prisp/1001- viac/1013-tlak-sariovaz.jpg  http://img.ceskyinternet.cz/clanky/odstavce_nahledy/t_11646 2026343_02.jpg http://img.ceskyinternet.cz/clanky/odstavce_nahledy/t_11646 2026343_02.jpg  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/ Rtut_tlakomer.png/220px-Rtut_tlakomer.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/ Rtut_tlakomer.png/220px-Rtut_tlakomer.png  http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTfIz6YKghk9y2x 54A5DuBTUXOCuXBmCKPqmJ6zDZLdeBCeqI5wnszuq-fI http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTfIz6YKghk9y2x 54A5DuBTUXOCuXBmCKPqmJ6zDZLdeBCeqI5wnszuq-fI  http://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9rick%C3%Bd tlak http://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9rick%C3%Bd tlak  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/A ircraft_altimeter.JPG/220px-Aircraft_altimeter.JPG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/A ircraft_altimeter.JPG/220px-Aircraft_altimeter.JPG  http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR3uSxLgq2rFvw aahOE2tsY-cqmhdMjL1iwIUOB3CgT9FyEW5XgdA

11 K O N E C


Stáhnout ppt "AUTOR: Natálie Svobodová Vlll. třída. ATMOSFERICKÝ TLAK  Atmosferický tlak neboli barometrický tlak je tlak způsobený atmosférou planety Země. Tento."

Podobné prezentace


Reklamy Google