Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příklady (část 1.) Kolik budu mít v bance po 4 letech, jestliže dnes vložím 500 tis. Kč při roční úrokové míře 5 %? Kolik budu mít v bance jestliže bude.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příklady (část 1.) Kolik budu mít v bance po 4 letech, jestliže dnes vložím 500 tis. Kč při roční úrokové míře 5 %? Kolik budu mít v bance jestliže bude."— Transkript prezentace:

1 Příklady (část 1.) Kolik budu mít v bance po 4 letech, jestliže dnes vložím 500 tis. Kč při roční úrokové míře 5 %? Kolik budu mít v bance jestliže bude úroková míra pololetní? Kolik musím dát dnes do banky peněz, abych tam měla za 3 roky 1 mil. Kč při čtvrtletní úrokové míře 2%? Jestliže spoříte každý měsíc 500 Kč a ukládáte je do banky s 0,5% měsíční úrokovou mírou, budete si moci za tři roky pořídit počítač za Kč? Kolik byste museli spořit, abyste si jej pořídili?

2 Příklady (část 2.) Chcete si dnes pořídit televizor v ceně Kč na splátky. Akontace je 10 % a prodejna po vás požaduje 3 % čtvrtletní úrokovou míru. Kolik budete čtvrtletně splácet, máte-li splatit televizor do jednoho roku? Sestavte amortizační schéma. Pokud by vaši rodiče chtěli, abyste po dobu studia (standardně tedy 5 let) pobírali měsíčně částku Kč při měsíční úrokové míře 0,25 %, kolik by museli dnes vložit do banky?

3 Příklady (část 3.) Která z nabízených úrokových měr je pro vás výhodnější? a) měsíční úroková míra 1 % b) čtvrtletní úroková míra 3 % c) pololetní úroková míra 6 % Máte dům, jehož hodnota je dnes 1 mil. Kč. Zájemce o jeho koupi Vám nabízí 7 ročních splátek na konci roku ve výši Kč. Roční úroková míra je 12%. Prodáte mu dům? Při jaké úrokové míře je lepší mít dnes Kč než za dva roky Kč?

4 Příklady (část 4.) Pan Pracháč si uložil Kč při úrokové míře 10 %. Počátkem roku 1999 se rozhodl, že peníze převede do peněžního ústavu s úrokovou sazbou 15 % a zároveň bude s toutéž sazbou ukládat pravidelně vždy na konci roku stejně vysokou částku tak, aby na konci roku 2005 měl Kč. Kolik musí ukládat? Pan Prachatý půjčil Kč paní Chytré, která by ráda částku vracela tak aby to pro ni bylo výhodné. Nakonec se dohodli, že první rok vrátí Kč a druhý rok Kč při roční úrokové sazbě 10 %. a) je to pro paní Chytrou výhodné? b) při jaké úrokové míře to bude výhodné? c) jaká by musela být druhá splátka, aby to bylo výhodné?

5 Příklady (část 5.) Paní Spořivá by si ráda koupila za tři roky byt za 1 mil. Kč. Má v současnosti pouze 500 tis. Kč a ví, že je schopna na konci každého měsíce ukládat Kč (roční úroková míra je 5 %). a) Bude mít za tři roky dostatek peněz? b) V případě, že ne – jak velikou částku si bude muset vypůjčit? c) Získá-li potřebnou částku u peněžního ústavu s úrokovou mírou 15 % a dobou splatnosti 15 let, jak veliké budou pravidelné splátky na konci roku?

6 Příklady (část 6.) Výše úvěru je 300 tis. Kč, úroková míra je 10 % a doba splatnosti 3 roky. Znázorněte průběh umořování pomocí složitého úrokování při jednorázové splátce celého dluhu i úroků po 3 letech. Srovnejte dvě možnosti získání 25 tis. Kč po pěti letech: a)jednorázovým uložením 15 tis. Kč na začátku pětiletého období, b)pravidelným ukládáním 4 tis. Kč na konci každého roku.

7 Příklady (část 7.) Výše úvěru je 300 tis. Kč, úroková míra je 10 % a doba splatnosti úvěru je 3 roky. Znázorněte průběh umořování při složitém úrokování pomocí anuit (anuita zahrnuje 10% úrok ze zůstatku dluhu a úmor). Jestliže dnes uložíte v bance 10 tis. Kč při roční nominální úrokové sazbě 8 %, jaký obnos si budete moci vyzvednout po šesti letech a pěti měsících, za předpokladu měsíčního skládání úroků, 15% sazbě daně z úroků a využití českého standardu.

8 Příklady (část 8.) Jestliže dnes uložíte v bance 15 tis. Kč při roční nominální úrokové sazbě 12 %, jaký obnos si budete moci vyzvednout po šesti letech a pěti měsících, za předpokladu čtvrtletního skládání úroků, 10% sazbě daně z úroků a využití českého standardu. Jak velkou částku budete mít po deseti letech na svém účtu spojeném s 6% roční nominální úrokovou mírou a S ročním skládáním úroků, jestliže na začátku každého měsíce uložíme na tento účet 1300 Kč S čtvrtletním skládáním úroků, jestliže na konci každého měsíce uložíme na tento účet 600 Kč Sazba daně z úroků ve výši 15 %.


Stáhnout ppt "Příklady (část 1.) Kolik budu mít v bance po 4 letech, jestliže dnes vložím 500 tis. Kč při roční úrokové míře 5 %? Kolik budu mít v bance jestliže bude."

Podobné prezentace


Reklamy Google