Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. cvičení úrokování. ÚROK  z pohledu věřitele – odměna za to, že poskytl své volné peněžní prostředky dočasně někomu jinému (zahrnuje náhradu za dočasnou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. cvičení úrokování. ÚROK  z pohledu věřitele – odměna za to, že poskytl své volné peněžní prostředky dočasně někomu jinému (zahrnuje náhradu za dočasnou."— Transkript prezentace:

1 1. cvičení úrokování

2 ÚROK  z pohledu věřitele – odměna za to, že poskytl své volné peněžní prostředky dočasně někomu jinému (zahrnuje náhradu za dočasnou ztrátu kapitálu a za riziko spojené s nesplacením částky);  z pohledu dlužníka – cena za získání půjčky (úvěru);

3  Jistina – poskytnutá/vypůjčená částka;  Splatná částka – částka, která má být splacena;  Úrok – částka, o kterou splatná částka převyšuje jistinu;  Úroková sazba (míra) – úrok vyjádřený v procentech z hodnoty jistiny za jednotkové časové období;  Úroková doba – doba, po kterou je částka uložena/zapůjčena – doba, za kterou počítáme úrok (doba splatnosti);  Úrokovací období – doba, za kterou se pravidelně připisují úroky – frekvence úročení;

4 úrokovací období  p.a. – roční (per annum),  p.s. – pololetní (per semestre),  p.q. – čtvrtletní (per quartale),  p.m. – měsíční (per mensem),  p.sept. – týdně (per septimanam)  p.d. – denní (per diem).

5 JEDNODUCHÉ ÚROČENÍ - úroky se v průběhu jednoduchého úročení nepřidávají k základu a dále se neúročí; tj. úroky se stále počítají pouze ze základu - používá se převážně pouze pro doby t kratší než 1 rok splatná částka základ

6 JEDNODUCHÉ ÚROČENÍ ú úrok J úročená částka p úroková sazba v % d počet dní t sazba daně

7 SLOŽENÉ ÚROČENÍ  na konci každého období se vypočtený úrok přidá k základu a v dalším období se úročí spolu s ním; splatná částka základ

8 SLOŽENÉ ÚROČENÍ n počet úrokovacích období J 0 počáteční stav vkladu / úvěru J n stav vkladu po n obdobích

9 SLOŽENÉ ÚROČENÍ RokStav kapitálu na konci roku … n

10 splatná částka základ složené úročení jednoduché úročení 1

11 PŘÍKLADY jednoduché úročení 1) Jaký je stav vkladu Kč za sedm měsíců při úrokové sazbě 1,5% p.a.? 2) Jak velký počáteční vklad vzroste při 2% úrokové sazbě p.a. od do o Kč? 3) Po jakou dobu byl uložen vklad ve výši Kč, jestliže vzrostl při úrokové sazbě 2% p.a. připsáním úroků na konci období na Kč? 4) Při jaké úrokové sazbě bude činit úrok z vkladu Kč za sedm měsíců Kč?

12 PŘÍKLADY složené úročení 5) Uložili jsme částku Kč. Jaká bude výše kapitálu za tři roky při složeném úročení, jestliže úrokovací období je roční a úroková sazba činí 1,5 % p.a.? 6) Uložili jsme částku Kč. Jaká bude výše kapitálu za tři roky při složeném úročení, jestliže úrokovací období je pololetní a úroková sazba činí 1,5 % p.a.? 7) Vklad Kč je uložen na 10 let s úrokovou sazbou 6% p.a. Jaká je splatná částka při ročním, pololetním, čtvrtletním a měsíčním složeném úrokování? 8) Jaká nominální roční úroková sazba se čtvrtletním složeným úrokováním za 5 let zúročí základ Kč na splatnou částku Kč?

13 9) Rozhodli jste se založit svému právě narozenému dítěti termínový bankovní účet spojený s pevnou úrokovou sazbou 2,5 % p.a. a uložit dnes na tento účet takovou částku, aby si dítě mohlo v den svých osmnáctých narozenin vyzvednout z tohoto účtu celý milion Kč. Kolik musíte uložit dnes do banky, předpokládáme-li roční úrokové období? 10) Jaký byl počáteční kapitál a úroková sazba, při které byl uložen, víme-li, že po roce byl jeho stav Kč a po dvou letech Kč při ročním úrokovém období? Úroky byly připisovány ke vkladu ročně a dále úročeny spolu s vkladem.

14 11) Máme možnost koupit ojetý automobil. Je pro nás výhodnější hotově zaplatit Kč, nebo dát zálohu Kč a za tři roky doplatit Kč? Co je pro nás výhodnější, máme-li možnost uložit peníze při 4 % úrokové sazbě p.a. (úroky připisovány ročně)? 12) Na kolik Kč vzroste vklad Kč, uložený tři roky a pět měsíců při úrokové sazbě 1,5 % p.a.? Úroky jsou připisovány ročně.

15 Úrokování 13) Jak vysokou částku získal klient, který uložil do banky Kč při fixní úrokové sazbě 4 % p.a. a tento vklad vybral ? (Úroky se připisují vždy na konci roku.) 14) Klient uložil částku Kč na dobu 10 let při složeném úročení. První 3 roky byla úroková sazba ve výši 2,5 % p.a., po zbývající dobu se částka úročila sazbou 2 % p.a. Jak vysoká částka bude vyplacena po deseti letech? 15) Pan Novák vložil na bankovní účet částku Kč při úrokové sazbě 3 % p.a. Po dvou letech však z účtu vybral částku ve výši Kč. Jaká částka mu byla vyplacena po pěti letech, kdy vybral celý zbytek?

16 Úrokování 16) Jaká byla roční úroková sazba z vkladu, jestliže částka Kč vzrostla za 4 roky na Kč? Úroky byly vypláceny jedenkrát ročně, ponechány na účtu a dále úročeny. 17) Jaká bude výše úroku z kapitálu Kč za tři roky při pevné úrokové sazbě 2,5 % p.a., jsou-li úroky připisovány čtvrtletně, ponechány na účtu a dále úročeny?

17 Úrokování 18) Určete, jaký bude stav běžného účtu na konci roku, jestliže na něm byl během roku následující pohyb: Předpokládáme roční úrokové období a standard E30/360, úroková sazba 1,5 % p.a., od zdanění úroků abstrahujeme vklad výběr vklad15 000


Stáhnout ppt "1. cvičení úrokování. ÚROK  z pohledu věřitele – odměna za to, že poskytl své volné peněžní prostředky dočasně někomu jinému (zahrnuje náhradu za dočasnou."

Podobné prezentace


Reklamy Google