Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/ „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_T e.1.06 Živočišná výroba - úvod Vytvořeno: Ověřeno: Třída: PV1

2 Obecné základy potravinářské technologie Vzdělávací oblast:Základy technologie Předmět:Technologie Ročník:1. ročník Autor:Mgr.Sedláčková Pavla Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky: učebnice, názorné pomůcky Klíčová slova:chovy, dojivost, snáška Anotace: tento učební materiál je určen pro žáky oboru potravinářská výroba, v předmětu technologie.

3  Zabývá se chovem hospodářských zvířat.  Hospodářská zvířata vznikla domestikací.  Hospodářská zvířata chováme pro užitek.  Živočišná výroba produkuje - mléko, vejce, jatečná zvířata – maso, sádlo, kůže.

4  Užitkovost – účelnost chovu.  Žírnost – výkrmnost – schopnost přeměňovat přijaté živiny na maso, tuk, posuzuje se podle přírůstku.  Jatečná výtěžnost – poměr hmotnosti masa v JUT a nákupní hmotnost živého kusu.  Dojnost – schopnost produkovat mléko.  Dojivost – m nožství mléka nadojené za určité období.

5  Laktace – období, kdy kráva produkuje mléko.  Plodnost - schopnost pravidelného rozmnožování.  Vícerodá a jednorodá zvířata – rodí se více než jedno mládě, rodí se jenom jedno mládě.

6  Inseminace – umělé olpdnění.  Snáška – užitkovost drůbeže – počet vajec snesených jednou nosnicí za určité období.  Chovy – chování hospodářských zvířat pro užitek.

7  Chov skotu - chová se pro produkci mléka a pro jatečné úkoly.  Plemena skotu: a) Mléčná plemena b) Masná mlemena c) Kombinovaná: maso – mléčná Způsob chovu se liší: a) Podle stáří b) Podle účelu c) Extenzivní – pastevní způsob d) Intenzivní - ustájení

8  Plemena prasat se dělí podle různých hledisek: a) podle stáří – dosažení jateční zralosti b) podle postavení uší klapouchá, přímouchá c) podle utváření štětin d) podle barvy e) masná f) sádelná g) kombinovaná Prasata na výkrm se chovají ve speciálních výkrmnách.

9  Ovce se chovají zejména v horských a podhorských oblastech extenzivním způsobem.  Podle užitkovosti se dělí na plemena: a) Vlnařská b) Vlnařsko – masná c) Dojná a masná Kozy se chovají pro mléko, maso a kůži.

10  Koně se nechovají pro jatečné účely.  Chovají se pro sportovní využití a na práci – koně tažní - práce v lese.  Plemena se dělí:  Chladnokrevná  Teplokrevná  Dále se plemena dělí podle:  Původu  Podle převládající užitkovosti  Kladrubský kůň - unikátní naše plemeno – stal se národní památkou.

11  Drůbež lze rozdělit:  hrabavou – slepice, krůty, perličky  vodní – husy, kachny  Chovy jsou pro užitek – masa, vajec a peří.  Chovají extenzivně i intenzivně.

12

13 Grafika chovů

14 1.Čím se zabývá živočišná výroba?  Chovem hospodářských zvířat, která vznikla domestikací. 2. Jaký rozdíl je mezi z dojností a dojivostí?  Dojnost – schopnost produkce mléka, dojivost – množství mléka za určité období. 3. Jaké druhy chovu znáš? Chov skotu, prasat, koní, drůbeže, koz a ovcí, králíků.

15 Použité zdroje ALTERA J., ALTEROVÁ, L., Technologie potravinář, nakladatelství Svoboda servis, Praha, 2005, ISBN 8O vyroba.php Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google