Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pč_142_Dřevo_Spojování dřeva plátováním, čepy a kolíkováním Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pč_142_Dřevo_Spojování dřeva plátováním, čepy a kolíkováním Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 Pč_142_Dřevo_Spojování dřeva plátováním, čepy a kolíkováním Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva. Slouží k lepšímu pochopení významu předmětu v běžném životě.  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Spojování dřeva plátováním Spojování dřeva plátováním je jedním ze spojování dřeva napevno. Jedná se o konstrukční spojení dřev, které spočívá ve zhotovení různých zářezů a výřezů do sebe navzájem zapadajících. Docílí se tak pevnějšího spojení než při spojení hřebíky nebo vruty. Spojování dřeva plátováním je jednoduché a rychlé, vyžaduje však přesné měření, orýsování, řezání případně dlabání. Plátovat dřevěné latě můžeme na okraji spojovaných dřev do rohu (rohové plátování), do tvaru T nebo uvnitř spojovaných částí (křížové plátování) apod.

4 Zhotovení plátového spoje  Výřezy nebo zářezy zhotovíme řezáním pilou čepovkou.  Plátované spoje zpevňujeme lepením, hřebíky, vruty, nebo dřevěnými kolíky.  Někdy se přes plátovaný spoj naklíží překližka.  Plátování vyžaduje přesnou a trpělivou práci.  Spojování dřeva plátováním se v praxi často používá při výrobě různých rámů obrazů, nástěnek, beden, jednoduchých rámů oken, a podobně

5 Použití plátového spoje  Plátových spojů se využívá při výrobě rámů na obrazy, okenních rámů, při spojování dílů nábytku jako jsou židle, stoly, postele.  Plátový spoj vyniká velkou pevností, díky velké ploše spoje často doplněné za účelem zpevnění lepidlem. Plátový spoj použití u dvířek kuchyňské linky doplněný lepením a kollíky.

6 Hřebíky, vruty K zajištění spoje při plátování se kromě lepení používají i hřebíky, nebo vruty. Dnes se nejčastěji setkáme s vruty s hlavou opatřenou křížovou drážkou, nebo drážkou torx. Drážka torxKřížová drážka

7 Lepení plátového spoje K lepení plátových spojů se užívá disperzních lepidel na vodní bázi (Herkules, Duvilax). V současné době se také hojně využívají polyuretanová lepidla, která vytvoří pěnu a vyplní případné mezery mezi spoji. Lepený spoj se po dobu tvrdnutí lepidla fixuje svěrkami.

8 Nářadí používané při plátování K základnímu nářadí pro zhotovení plátového spoje patří pila čepovka, rašple a pilník. Čepovka slouží k řezání plátů. Rašple se použije k hrubému opracování a pilník k opracování do finálního tvaru. Pila čepovka rašple pilník

9 Spojení dřeva rohovým plátováním a – části rohového spoje b – vazba rohového spoje plátováním

10 Další způsoby spojování dřeva plátováním a – do tvaru T b – do tvaru c – kombinace rohového spoje a spoje do tvaru T

11 Šikmé seříznutí při plátování

12 Zpevnění plátového spoje překližkou a, b – plátovaný rám c - překližka

13 Čepování a - čep b - rozpor

14 Kolíky pro kolíkový spoj Kolíky bývají vyrobeny z tvrdého, nejčastěji bukového dřeva. Vyrábí se v různých průměrech a délkách. Prodávány bývají v baleních po 50,100, 200 kusech. Někdy se kolíky prodávají ve formě dlouhých tyček, které se nazývají typle.

15 Spojování pomocí kolíků a – spojovaný materiál b - kolíky

16 Spojování ozuby

17 PAMATUJ ! Plátování je jeden ze způsobů konstrukčního spojení dřeva napevno. Kvalita spojení je závislá na přesnosti měření, orýsování a opatrného přesného řezání potřebných výřezů a zářezů. Proto pracuj pečlivě, klidně, přesně a s rozvahou. Platí : Dvakrát měř, jednou řež !

18 Použité zdroje:  Fotografie a obrázky autora  Technická výchova. Praha: SPN, 1996. ISBN 80-04-26647-9


Stáhnout ppt "Pč_142_Dřevo_Spojování dřeva plátováním, čepy a kolíkováním Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google