Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Druhy a názvy ručního nářadí Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Druhy a názvy ručního nářadí Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."— Transkript prezentace:

1 Druhy a názvy ručního nářadí Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva. Slouží k lepšímu pochopení významu předmětu v běžném životě.  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Ruční nářadí  Pojmem ruční nářadí se označují nástroje, které se ovládají ručně, i když existují jejich varianty poháněné elektricky (vrtačka, bruska, pila) nebo stlačeným vzduchem (sbíječka, vrtačka).  Jednoduché ruční nářadí je používáno už od dob starověku a jeho tvar se stále zdokonaloval a vyvíjel.  Jedním z prvních druhů nářadí byl pěstní klín, používaný pračlověkem. Z něj se později vyvinul sekeromlat, ze kterého vznikla postupem času sekera.

4 Kladivo  Kladivo ruční nástroj, který slouží k vyvinutí kinetické energie na jiné těleso. Je používáno k vyklepáváním, rozklepáváním. Používá al pro dělení předmětů rozbíjením na více částí.  Jedno z nejběžnějších použití je zatloukání hřebíků, při spojování dvou částí. Používá se v tesařství, truhlářství, zednictví, kovářství, zámečnictví, čalounictví, brašnářství a dalších oborech.

5 Kladivo a jeho části ploska násadamísto pro držení nos

6 Pilník  Pilník je nástroj k ubírání materiálu z povrchu tělesa.  Skládá se z pevné části se zdrsněným povrchem (sekem) a rukojeti.  Sek může být jednoduchý nebo zdvojený. Na hrubosti seku závisí schopnost pilníku ubírat materiál.

7 Rašple  Rašple je velký truhlářský pilník a slouží k hrubému obrábění dřeva.  Je vyrobena z oceli a na povrchu má velké ostré hroty.  Může mít obdélníkový, kruhový nebo půlkruhový profil.

8 Kleště kombinované  Kleště slouží k uchopení nebo stlačení předmětů.  Jsou založené na principu oboustranné páky.  Podobným nástrojem jsou nůžky.  Ručních kleští existuje celá řada druhů.

9 Kleště štípací  Kleště štípací nazývané lidově štípačky slouží k oddělování (ucvaknutí) materiálu (drátu nebo hřebíků).  Často se používají k vytahování hřebíků ze dřeva.

10 Ruční vrtačka  Vrtačka je nástroj, určený k pořízení děr pomocí vrtáků, výstružníků, závitníků, záhlubníků.  Nejčastěji se do vrtačky upínají nástroje pomocí sklíčidla.  Dříve byly vrtačky poháněny ručně. Dnešní vrtačky jsou poháněny elektromotory, někdy mají pneumatický a nebo hydraulický pohon.

11 Ruční pila  Pila je nástroj k řezání - oddělování materiálu.  Při řezání vzniká prořez, kdy se část materiálu promění v sypký odpad - piliny. Podle principu řezání se dělí na přímočaré a kotoučové.  Podle řezaného materiálu se dělí na pily na dřevo, kov, kámen a podobně.

12 Dláto  Dláto je nástroj pro k ručnímu opracování různých materiálů, jako je dřevo nebo kámen.  Dláto se skládá se z ocelové čepele zakončené ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti.  Na dláta se tluče kladivem nebo dřevěnou paličkou a tak dochází k oddělování třísek.

13 Dřevěná palice  Dřevěná palice slouží podobně jako kladivo k vedení úderů na dláto při obrábění dřeva.  Palice může mít různé tvary.  Je vyrobená ze dřeva, které je měkčí než ocel a neničí tolik konec dláta.

14 Hoblík  Je nástroj určený pro třískové obrábění dřeva.  Používá se k finální úpravě povrchu dřeva.  Existuje mnoho druhů hoblíků.  Dnes je ruční hoblík nahrazován elektrickou hoblovačkou.

15 Otázky k opakování 1.K čemu se používá kladivo ? 2.Ve kterých řemeslech se kladivo používá ? 3.Jaký je rozdíl mezi rašplí a pilníkem ? 4.Které kleště použiješ pro vytažení hřebíku ze dřeva ? 5.K čemu se požívá hoblík ? 6.Při kterých činnostech použiješ dláto ?

16 Použité zdroje:  Fotografie : soukromý archiv autora


Stáhnout ppt "Druhy a názvy ručního nářadí Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."

Podobné prezentace


Reklamy Google