Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BÁSEŇ Český jazyk Mgr. Milan Šimek. DEFINICE BÁSEŇ je literární dílo sepsané ve verších a výrazně rytmicky organizované. Bývá zpravidla členěna do strof.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BÁSEŇ Český jazyk Mgr. Milan Šimek. DEFINICE BÁSEŇ je literární dílo sepsané ve verších a výrazně rytmicky organizované. Bývá zpravidla členěna do strof."— Transkript prezentace:

1 BÁSEŇ Český jazyk Mgr. Milan Šimek

2 DEFINICE BÁSEŇ je literární dílo sepsané ve verších a výrazně rytmicky organizované. Bývá zpravidla členěna do strof (slok). BÁSEŇ je literární dílo sepsané ve verších a výrazně rytmicky organizované. Bývá zpravidla členěna do strof (slok). VERŠ je základní stavební jednotka básně tvořící uspořádaný zvukový celek. VERŠ je základní stavební jednotka básně tvořící uspořádaný zvukový celek.

3 DEFINICE RYTMUS je záměrné uspořádání zvukových prvků, jež se pravidelně opakují v každém verši (např. střídání přízvučných a nepřízvučných slabik). RYTMUS je záměrné uspořádání zvukových prvků, jež se pravidelně opakují v každém verši (např. střídání přízvučných a nepřízvučných slabik). RÝM je zvuková shoda hlásek na konci veršů nebo uprostřed. RÝM je zvuková shoda hlásek na konci veršů nebo uprostřed.

4 DRUHY RÝMŮ Mužský – rýmují se jednoslabičná slova Mužský – rýmují se jednoslabičná slova Ženský – dvojslabičná slova na konci, rýmuje se předposlední slabika. Ženský – dvojslabičná slova na konci, rýmuje se předposlední slabika. Daktylský – rýmují se víceslabičná slova Daktylský – rýmují se víceslabičná slova Koncový – na konci veršů Koncový – na konci veršů Vnitřní – uprostřed veršů Vnitřní – uprostřed veršů

5 DRUHY RÝMŮ SDRUŽENÝ – aa bb cc SDRUŽENÝ – aa bb cc STŘÍDAVÝ – ab ab cd cd STŘÍDAVÝ – ab ab cd cd PŘERÝVANÝ – abcb PŘERÝVANÝ – abcb OBKROČNÝ – abba OBKROČNÝ – abba POSTUPNÝ – abc abc POSTUPNÝ – abc abc

6 ČASOMÍRA Princip řazení slov do rytmických řad podle délky slabik Princip řazení slov do rytmických řad podle délky slabik JAMB AÁ JAMB AÁ DAKTYL ÁAA DAKTYL ÁAA TROCHEJ ÁA TROCHEJ ÁA


Stáhnout ppt "BÁSEŇ Český jazyk Mgr. Milan Šimek. DEFINICE BÁSEŇ je literární dílo sepsané ve verších a výrazně rytmicky organizované. Bývá zpravidla členěna do strof."

Podobné prezentace


Reklamy Google