Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů.  Pokud se poslední 1-2 slabiky (čím více,tím lépe) posledních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů.  Pokud se poslední 1-2 slabiky (čím více,tím lépe) posledních."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2  Rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů.  Pokud se poslední 1-2 slabiky (čím více,tím lépe) posledních slov na koncích řádků (veršů) hodně podobají nebo shodují,pak se jedná o rým.  Slova se tzv. „rýmují“,pokud znějí stejně (hodně podobně).  Verš = základní jednotka poezie,v textu mu většinou odpovídá jeden řádek.

3  Verš je menší jednotkou než rým,dva verše tvoří většinou jeden rým.  Sloka= spojení veršů. Halí,belí,halí,belí, já mám slona pod postelí, =verš je to slůně kapesní, ale zato hodně sní. = rým (Jiří Žáček)

4  Rýmy se používají v poezii v básních a v písních.  Veršovaná literární tvorba působí na lidskou psychiku podobně jako hudba nebo humor.  Zarývá se do paměti,povzbuzuje představivost, rozvíjí fantazii,vyvolává emoce.  Často si některé rýmy zapamatujeme a bezmyšlenkovitě je opakujeme.

5 Základní druhy rýmu: 1. Sdružený rým -rýmují se dva po sobě jdoucí verše - tomuto rýmu odpovídá vzorec aabb Už to žito na souvrati, (a) vlní se a v slunci zlatí; (a) vlň se, vlň se, žitko, zlaté, (b) čekali jsme dlouho na tě. (b) (Josef Václav Sládek: Selské písně a české znělky)

6 2. Střídavý rým -rým tvoří 1. verš se 3. veršem a 2. verš se 4. veršem -tomuto rýmu odpovídá vzorec abab Někdo se bojí vlastní ženy (a) A někdo třeba upíra (b) Někdo je v přítmí vyděšený (a) Ve tmě už téměř umírá (b) (Jan Burian: Zubař)

7 3. Obkročný rým -rýmuje se 1. verš se 4. veršem a 2. verš se 3. veršem -vzorec pro tento rým je abba Král Karel s Buškem z Vilhartic (a) teď zasedli si k dubovému stolu - (b) ti dva už pili mnohou číši spolu (b) a zapěli si z plných plic. (a) (Jan Neruda: Balady a romance)

8 4. Přerývaný rým - rýmují se pouze 2. verš se 4. veršem, 1. a 3. verš jsou bez rýmu -vzorec pro tento rým je abcb Beruško, (a) půjč mi jednu tečku! (b) Třeba tu, (c) co máš na zadečku. (b) (Jiří Žáček: Říkanka pro berušku)

9 5.Postupný rým -rýmují se postupně 1.verš se 4.veršem,2.verš s 5. veršem a 3.verš s 6.veršem -vzorec pro tento rým je abcabc V poklidu, zapředeném (a) v svit tmy, plující splavem, (b) vše sněží a vše splývá. (c) Proč na vás zapomenem (a) sny naše, v jitru plavém, (b) jež do oken se dívá? (c) (Josef Hora: Zapomenutí)

10  Otázky: 1.Co je to rým? 2.Co je to verš? 3.Co je to sloka? 4.Jaké máme druhy rýmů?  Úkol pro chytré hlavičky: Podívej se na básně v čítance Nová škola na strany: 9,60,66 a urči,o jaký druh rýmu se jedná.

11  Zápis: -rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů -slova se rýmují,pokud znějí stejně(podobně) -druhy rýmů: 1.sdružený rým-aabb 2.střídavý rým-abab 3. obkročný rým-abba 4.přerývaný rým-abcb 5.postupný rým-abcabc

12 Prameny: http://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%BDm http://www.vaseliteratura.cz/teorie-literatury/45- clanky/145-rym.html http://www.mojecestina.cz/literatura/c2011011002- druhy-rymu.html Vše platné k 18.12.2011

13 Konec


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Rým = zvuková shoda jedné nebo více slabik na konci veršů.  Pokud se poslední 1-2 slabiky (čím více,tím lépe) posledních."

Podobné prezentace


Reklamy Google