Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MGR. HANA HOBERLOVÁ, ZŠ RAJHRAD BRNO A SOUČASNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MGR. HANA HOBERLOVÁ, ZŠ RAJHRAD BRNO A SOUČASNOST."— Transkript prezentace:

1 MGR. HANA HOBERLOVÁ, ZŠ RAJHRAD BRNO A SOUČASNOST

2

3 Brno leží na jihovýchodě České republiky na soutoku řek Svratky a Svitavy a protékají jím potoky Veverka, Ponávka, Říčka a několik dalších menších toků. Nejvyšším vrcholem na území Brna je Kopeček (479,41 m n. m.). Brno je krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky.

4 BRNO A SOUČASNOST Znak Brna Brno na minci

5 BRNO A SOUČASNOST Znak Brna Znak moravské metropole vyjadřuje soutok dvou řek, na kterých Brno kdysi vzniklo. A protože Svratka a Svitava nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující řeku Svitavu - poloviční než zbylé pole znaku. Červené pruhy symbolizují město Brno jako rozdělovatele těchto řek, které se stékají na jih od města.

6 BRNO A SOUČASNOST Soutok Svratky a Svitavy

7 BRNO A SOUČASNOST Brno od 90. let 20.století zažívá kulturní „znovuzrození“-stává se menším evropským městem. Současný počet obyvatel je 405 040. Brno tvoří samostatný okres Brno-město. Nynějším primátorem je Roman Onderka. Brno je centrem soudní moci České republiky-je sídlem Ústavního soudu a Nejvyššího soudu.

8 BRNO A SOUČASNOST Sídlí tu veřejný ochránce práv-ombudsman. Brno je rovněž významné středisko vysokých škol-je zde 13 univerzit s 33 fakultami a dalšími vysokými školami. Mezi nejvýznamnější patří: Janáčkova akademie múzických umění, Masarykova univerzita, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Vysoké učení technické v Brně a Univerzita obrany.

9 BRNO A SOUČASNOST

10 Brno je rozděleno do 29 městských částí.

11 BRNO A SOUČASNOST Otázky: 1.Na soutoku jakých řek leží Brno? 2.Jaký je přibližně současný počet obyvatel? 3.Kolik městských částí Brno má? 4.Kolikátým městem v ČR Brno je? Otázka pro bystré hlavy: Kdo je současným primátorem Brna?

12 BRNO A SOUČASNOST Prameny: http://www.mistopisy.cz/soucasnost_brno_905 0.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_slavn%C 3%BDch_rod%C3%A1k%C5%AF_a_obyvatel_Br na http://cs.wikipedia.org/wiki/Brno http://tema.novinky.cz/brno Vše platné k 25.2.2012.

13 BRNO A SOUČASNOST Konec


Stáhnout ppt "MGR. HANA HOBERLOVÁ, ZŠ RAJHRAD BRNO A SOUČASNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google