Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem Č eské republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem Č eské republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá."— Transkript prezentace:

1 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem Č eské republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání

2 LITERATURA – základní pojmy český jazyk – literatura – 7. ročník Mgr. Jana Říhová

3 Obsah  Poezie Poezie  Druhy rýmů Druhy rýmů  Literární druhy Literární druhy  Epika Epika  Lyrika Lyrika

4 Poezie  Řeč vázaná → má melodii, rým, rytmus  Rým = zvuková shoda na konci dvou veršů  Členěna do slok a veršů Verš= 1 řádek básně

5 Druhy rýmů  a a b b  a b a b  a b b a  a b c b  a b c d  Který druh rýmu je typický pro moderní poezii?

6 Literární druhy  Lyrika- nemá děj, vyjadřuje myšlenky, nálady, pocity. Většinou je veršovaná.  Epika - základem je děj. Může být psána ve verších i v próze.  Drama – divadelní zpracování založené na dialogu či monologu.

7  BÁJE : smyšlené vypravování o životě bohů, původu světa, lidí a zvířat.  POVĚST: fantastické vypravování s pravdivým jádrem. Váže se k určité historické osobnosti, místu nebo události.  BAJKA: veršovaný nebo prozaický příběh s mravním ponaučením. Člověka zastupují v bajkách zvířata a věci s lidskou mluvou, jednáním a chováním = personifikace, zosobnění EPIKA

8  POHÁDKA: fantastický příběh, ve kterém často vítězí dobro nad zlem. Jsou zde pohádkové bytosti, kouzelné předměty, magická čísla… Často obsahuje úvodní a závěrečnou formuli. Autoři: OŽENBA MĚOCVNÁ ARLEK ORAJÍMR ENBRE ŠIMOL CAOURKME

9  ROMÁN: epické dílo většího rozsahu, vyskytuje se v něm zpravidla velký počet postav, hlavní hrdina se výrazně vyvíjí, děj je složitý a zabírá delší časové období.  POVÍDKA: je kratší než román, má méně postav. Děj je jednodušší, postavy se nevyvíjejí.  EPOS: psaný především ve verších. Útvar s rozsáhlým, zvolna probíhajícím dějem. Oslavuje dávné hrdiny a jejich činy.

10 LYRIKA  ELEGIE : báseň vyjadřující smutek (nad smrtí někoho blízkého, nad nespravedlivým osudem apod.).  ÓDA – delší oslavná radostná báseň  HYMNUS - původně se jedná o starořeckou píseň, která byla součástí náboženského kultu, později chvalozpěv, vyjadřující oslavu reků a jejich hrdinských skutků.

11 Jiří Orten – Jiný klid (Elegie) Jiný klid, než je pod rubáši, rozbušil večer, jenž se snáší na roviny i na hory, v srdci nádherné pokory. Přilož jen hlavu na hruď její, tepe jak jitro, nejsvětleji, a naslouchej a naslouchej životu z mála. Velký děj v něm přesně láska odehrává, jako když roste čas a tráva jím vadne, žloutne, usychá. Jsi u krásy. Jsi u ticha. Ty ale svoje vlasy lněné jsi rozpustila u pramene a přes uši ti nyní vlají a samy sebe poslouchají, jsi příliš dívčí, příliš ta, co nežije smrt života. Rty pootvíráš, abys pila. Ach, nepij to, cos utopila, opiješ se a zahubíš milence, který zemřel již. Je mrtev, slyšíš?, je teď jiný. Svlažuješ v sobě kámen viny.


Stáhnout ppt "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem Č eské republiky INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá."

Podobné prezentace


Reklamy Google