Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení žáků s výrobou skla. Druh učebního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení žáků s výrobou skla. Druh učebního."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení žáků s výrobou skla. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupyŽák zná jaké suroviny jsou třeba k výrobě skla, postup při výrobě a druhy vyráběných skel. Pro koho je materiál určen žák ZŠ, 5.ročník Autor PhDr. Bohumila Fillová Datum vzniku 28.4.2013 Vzdělávací oblast Člověk a jeho svět Výroba skla Přírodověda 5.ročník VY_32_INOVACE_407, 21. sada, Přírodověda

2 VÝROBA SKLA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

3 Sklářské výrobky se vyrábějí ve sklárnách. Sklo je průhledné a křehké. Skleněné výrobky jsou většinou užitkové. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

4 Suroviny k výrobě skla:  sklářský písek  vápenec  soda  skleněné střepy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

5 Postup při výrobě skla: Ve sklářské peci se roztaví všechny suroviny a vznikne sklovina. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

6 Sklář nabere sklovinu sklářskou píšťalou. Fouká do trubice a na jejím konci se vytváří bublina. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

7 Otáčením trubice sklář bublinu tvaruje. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

8 Tvarování ve formě. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

9 Sklovina se může se zpracovávat: 1. lisováním – tabulové sklo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

10 2. tvarováním – lahve, sklenice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

11 3. foukáním – vázy, sklenice, různé dárkové předměty Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

12 Skleněné výrobky se mohou zdobit malováním a zlacením… Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

13 …nebo také broušením.

14 Sklo jako odpad je znovu použitelné - třídí se. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

15 Doplň věty: Sklářské výrobky se vyrábějí ve ……….. Sklo je ………..a ……………… Suroviny k výrobě skla jsou: ……………… Roztavením všech surovin ve sklářské peci vznikne………… Sklovina se může zpracovávat: 1. 2. 3. Skleněné výrobky se zdobí …………….. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

16 Ing. BRADÁČ, P., KOLÁŘ, M. a kolektiv. Člověk a technika. 2.vyd. Všeň : Alter, 2011. ISBN 978 - 80 - 7245 - 215 - 6. s.28 Fotografický materiál soukromý archiv Bohumily Fillové. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. Použité zdroje:


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení žáků s výrobou skla. Druh učebního."

Podobné prezentace


Reklamy Google