Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Výklad – určování slovesného způsobu. Správné používání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Výklad – určování slovesného způsobu. Správné používání."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Výklad – určování slovesného způsobu. Správné používání tvarů bychom - byste. Žák samostatně určuje u zadaných sloves způsob, vyčasuje větu v podmiňovacím způsobu ve všech osobách. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Využívá slovesa v gramaticky správných tvarech ve svém mluveném i písemném projevu. Rozlišuje u sloves spisovné a nespisovné tvary. Pro koho je materiál určen žák ZŠ, 5.ročník Autor PhDr. Bohumila Fillová Datum vzniku 1.11.2012 Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Slovesný způsob Český jazyk, 5. ročník VY_32_INOVACE_134, 7. sada, ČJ2

2 SLOVESNÝ ZPŮSOB Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

3 SLOVESA  Vyjadřují děj: - činnost (psát) - stav ( sedět, zestárnout)  Určujeme u nich: osobu, číslo, čas a způsob Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

4 Způsob:  oznamovací ( někomu, něco oznamujeme) šel jsem, jdu, přijdu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

5  rozkazovací 2. os. č. j. (ty) - piš! 1. os.č.mn. (my všichni) – pišme! 2. os. č. mn. (vy všichni) – pište! Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

6  podmiňovací  sloveso v podmiňovacím způsobu vyjadřuje, za jaké podmínky se děj může uskutečnit  složený slovesný tvar ( šel bych) Autorem materiálu a všech jeho částí, není- li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

7 Rozlišujeme dvojí podmiňovací způsob: 1.přítomný (příčestí minulé + bych, bys, by,…) 1. šel bych 1. šli bychom 2. šel bys 2. šli byste 3. šel by 3. šli by Autorem materiálu a všech jeho částí, není- li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

8 2. minulý (příčestí minulé + byl bych, byl bys) (abych byl, kdybych byl) 1. byl bych šel 1. byli bychom šli 2. byl bys šel 2. byli byste šli 3. byl by šel 3. byli by šli Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

9 Pozor na pravopis ! bych bychom bys byste by by Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

10 Urči slovesný způsob: řekl jsem, učil bych se, pracuj, pamatovali si,rýsujte, oznamovací podmiňovací rozkazovací ………………. ……………… ……………….. ………………… ………………. kreslil jsi, kupte, kdybych četl, býval by šel Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

11 Vyčasuj větu ve všech osobách čísla jednotného i množného: Kdybych jel na kole opatrně, neodřel bych si koleno. Kdybys …. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

12 Použitá literatura: HORÁČKOVÁ, M., STAUDKOVÁ, H., ŠTROBLOVÁ, J., Český jazyk pro 5. ročník. 3.vyd. Všeň : Alter, 2008. ISBN 978-80-7245-130-2. s. 28 [2012-11-1] http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=d%C3%A1ma&ex=1#ai:MC900240481| http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=d%C3%A1my&ex=1#ai:MC900212151| http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=d%C3%A1ma&ex=1#ai:MC900240481 | Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Výklad – určování slovesného způsobu. Správné používání."

Podobné prezentace


Reklamy Google