Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podmiňovací způsob, slovesa: osoba, číslo, způsob, čas Anotace: Přečtou si text prezentace. Vyhledají 4 části věty se slovesem v podmiňovacím způsobu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podmiňovací způsob, slovesa: osoba, číslo, způsob, čas Anotace: Přečtou si text prezentace. Vyhledají 4 části věty se slovesem v podmiňovacím způsobu."— Transkript prezentace:

1 Podmiňovací způsob, slovesa: osoba, číslo, způsob, čas Anotace: Přečtou si text prezentace. Vyhledají 4 části věty se slovesem v podmiňovacím způsobu. V příloze Word (2. odstavec textu) podtrhnou všechna slovesa. Kontrola správnosti. Do tabulky vypíší slovesa a určí osobu, číslo, způsob a čas. Kontrola správnosti. Vzdělávací oblast: Český jazyk – gramatika Autor: Vlasta Lindovská Jazyk: Český Očekávaný výstup: Určuje slovní druhy plnovýznamových slov a využívá je v gramaticky správných tvarech ve svém mluveném projevu. Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák Stupeň a typ vzdělávání: První stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: Čtvrtý ročník základní školy VY_32_INOVACE_Čj-G4.,5.08

2 KDO PRINCEZNU UZDRAVÍ? Král jí poručil, aby si nehrála s míčem na zámeckém schodišti, ale kdežpak! Sotva si jednou její chůva chvilinku zdřímla, princezna už byla na schodech se svým míčem, a tu, jestli ji snad pánbůh potrestal nebo jí čert nastavil nohu, upadla a rozbila si koleno. Seděla na schodech a plakala – kdyby to nebyla princezna, řekli bychom, že křičela na celé kolo. Toť se rozumí, hned se seběhly dvorní dámy s křišťálovými umyvadly a hedvábnými obvazy a deset královských lékařů, aby poraněnou princezničku ošetřili, ale od bolesti jí nepomohl žádný z nich. Vyhledejte všechny čtyři části vět se slovesy v podmiňovacím způsobu a přečtěte je. Ve 2. odstavci vyhledejte slovesa.

3 osobačíslozpůsobčasosobačíslozpůsobčas sedělase rozumí plakalase seběhly kdyby nebylaaby ošetřili řekli bychomnepomohl křičela 3.j.ozn.min. 3.j.ozn.min. 3.j.pod. - 1.mn.pod.- 3.j.ozn.min. 3.j.ozn.přít. 3.mn.ozn.min 3.mn.pod.- 3.j.ozn.min

4 Použitá literatura: Český jazyk pro 4. ročník ZŠ, V. Styblík, SPN, 1998


Stáhnout ppt "Podmiňovací způsob, slovesa: osoba, číslo, způsob, čas Anotace: Přečtou si text prezentace. Vyhledají 4 části věty se slovesem v podmiňovacím způsobu."

Podobné prezentace


Reklamy Google