Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Určování sloves a podstatných jmen (pád, číslo, rod a vzor) Anotace: V textu (příloha Word) podtrhnou slovesa. Kontrola správnosti. Podtrhnou podstatná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Určování sloves a podstatných jmen (pád, číslo, rod a vzor) Anotace: V textu (příloha Word) podtrhnou slovesa. Kontrola správnosti. Podtrhnou podstatná."— Transkript prezentace:

1 Určování sloves a podstatných jmen (pád, číslo, rod a vzor) Anotace: V textu (příloha Word) podtrhnou slovesa. Kontrola správnosti. Podtrhnou podstatná jména. Kontrola správnosti. Do tabulky vypíší podstatná jména a určují pád, číslo, rod a vzor. Možno rozdělit na více částí. Kontrola správnosti. Vzdělávací oblast: Český jazyk – gramatika Autor: Vlasta Lindovská Jazyk: Český Očekávaný výstup: Určuje slovní druhy plnovýznamových slov a využívá je v gramaticky správných tvarech ve svém mluveném projevu. Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák Stupeň a typ vzdělávání: První stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: Čtvrtý ročník základní školy VY_32_INOVACE_Čj-G4.,5.09

2 ZAČALA TO VOSA? Nebudete tomu možná věřit, ale nejstarší papírnicí na světě byla vosa. Dřevo, které se dodnes používá k výrobě papíru dokonale rozkousala, smísila se slinami a ze vzniklé kašičky stavěla svá hnízda s desítkami komůrek. Ovšem k papíru, jak ho známe dnes, byla ještě dlouhá cesta. Papíru se podobalo až to, co objevil jeden moudrý muž. Rozmělnil konopí, provazy, hadry a lýko na kašovitou hmotu a tuhle kaši nalil do rámů, ve kterých měl napnutou hedvábnou tkaninu. Tekutina z rámů vytekla a na hedvábí zůstal list papíru. Vypadal samozřejmě úplně jinak než ten, na který píšete dnes. Na takový papír byste ani nemohli psát. Byl drsný, pokroucený, ale přece jen to byl pradědeček papír. Podtrhni slovesa modrou barvou. Podtrhni červenou podstatná jména.

3 pádčíslorodvzorpádčíslorodvzor papírnicíkonopí světěprovazy vosahadry dřevolýko výroběhmotu papírukaši slinamirámů kašičkytkaninu hnízdatekutina desítkamirámů komůrekhedvábí papírulist cestapapíru papír mužpradědeček 7.j.ž.růže 6.j.m.hrad/les 1.j.ž.žena 1.j.st.město 3.j.ž.žena 2.j.m.hrad 7.mn.ž.žena 2.j.ž.žena 4.mn.st.město 7.mn.ž.žena 2.mn.ž.žena 3.j.m.hrad 1.j.ž.žena 3.j.m.hrad 1.j.m.muž 4.j.st.stavení 4.mn.m.hrad 4.mn.ž.žena 4.j.st.město 4.j.ž.žena 4.j.ž.růže 2.mn.m.hrad 4.j.ž.žena 1.j.ž.žena 2.mn.m.hrad 6.j.st.stavení 2.j.m.hrad 2.j.m.hrad 4.j.m.hrad 1. j. m.pán

4 Použitá literatura: Český jazyk pro 4. ročník ZŠ, V. Styblík, SPN, 1998


Stáhnout ppt "Určování sloves a podstatných jmen (pád, číslo, rod a vzor) Anotace: V textu (příloha Word) podtrhnou slovesa. Kontrola správnosti. Podtrhnou podstatná."

Podobné prezentace


Reklamy Google