Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zájmena, druhy zájmen Anotace: Přehled druhů zájmen. V textu vyhledají zájmena. Kontrola správnosti. Určí jejich druh. Kontrola správnosti. Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zájmena, druhy zájmen Anotace: Přehled druhů zájmen. V textu vyhledají zájmena. Kontrola správnosti. Určí jejich druh. Kontrola správnosti. Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Zájmena, druhy zájmen Anotace: Přehled druhů zájmen. V textu vyhledají zájmena. Kontrola správnosti. Určí jejich druh. Kontrola správnosti. Vzdělávací oblast: Český jazyk – gramatika Autor: Vlasta Lindovská Jazyk: Český Očekávaný výstup: Určuje slovní druhy plnovýznamových slov a využívá je v gramaticky správných tvarech ve svém mluveném projevu. Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák Stupeň a typ vzdělávání: První stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Školní rok 2011- 2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: Pátý ročník základní školy VY_32_INOVACE_Čj-G4.,5.15

2 Druhy zájmen 1. osobní 2. přivlastňovací 3. ukazovací 4. tázací 5. vztažná 6. neurčitá 7. záporná

3 osobní já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona, se, si

4 přivlastňovací můj, tvůj, svůj, náš, váš, jeho, její, jejich

5 ukazovací ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám

6 tázací kdo, co, jaký, který, čí

7 vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž

8 neurčitá kdo, co, jaký, který, číně- lec- leda- málo- každý, všechen

9 záporná nikdo, nic, nijaký, ničí, žádný

10 Vypiš zájmena: On je takový strarý dobrák. Ten pes patří našemu sousedovi. Já bych chtěl tenhle svetr. Líbí se ti ta kniha? Její maminka je inženýrka. Jejich syn studuje. Ty tam chceš jít sám? Mně se takové jednání nelíbí. Je to vaše přání? My máme tentýž problém jako vy. To není jeho kniha, to je moje kniha. Jak se jmenuje tvůj bratr? Vypiš zájmena: O – osobní P – přivlastňovací U – ukazovací T – tázací V – vztažná N – neurčitá Z – záporná OUUP OUOOUP POUOO UUPOU OUPUPTO P

11 Použitá literatura: Český jazyk pro 5. ročník ZŠ, V. Styblík a kol., SPN 1998


Stáhnout ppt "Zájmena, druhy zájmen Anotace: Přehled druhů zájmen. V textu vyhledají zájmena. Kontrola správnosti. Určí jejich druh. Kontrola správnosti. Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google