Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace (principy úspěšné prezentace, příprava podkladů pro

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prezentace (principy úspěšné prezentace, příprava podkladů pro"— Transkript prezentace:

1 Prezentace (principy úspěšné prezentace, příprava podkladů pro
Referát č. 21 Prezentace (principy úspěšné prezentace, příprava podkladů pro prezentaci, nástroje pro tvorbu prezentace, vytvoření a nastavení prezentace, zásady zpracování počítačové prezentace)

2 Základní chyby prezentace
Fonty Ne každý počítač bude mít nainstalované právě Vaše oblíbené fonty. Pokud používáte nějaký nadstandardní font, tak jej raději přidejte k prezentaci (Tools -> Options, záložka Save). Její velikost se sice zvětší, nicméně nebudete překvapeni, že vše vypadá zcela jinak. Vložené objekty Pokud chcete přidat ilustrační zvuk a nebo dokonce video, tak nezapomeňte, že musí být také součástí prezentace. Když máte takové choutky, tak raději použijte variantu prezentace na CD (File -> Package for CD). Umístí se tam všechny potřebné soubory a vy se můžete před prezentací klidně vyspat. Používejte odrážky Prezentace má být pro vás pouze vodítko. Nemělo by tam být vše napsané, abyste to mohli jen číst. Sesumírujte si myšlenky, udělejte z nich pár bodů, které vás povedou. Stejně tak se může posluchač vrátit zpět k výkladu, pokud na chvilku znepozorní. Používejte šablony Pokud máte nastavený nějaký výchozí vzhled, tak již šablony používáte. Když budete chtít vzhled prezentace měnit, tak to dělejte přes šablony. Je to nejjednodušší způsob jak změnit, během několika kroků, celou prezentaci. Kontrolujte překlepy Je to nejjednodušší, co můžete udělat. Stačí F7 a kontrolování překlepů může začít. Nicméně většina lidí na tuto část ráda zapomíná. :) Nekopírujte obrázky z webu Většina obrázků není určena ke kopírování. Navíc většina obrázků na internetu je bitmapová - obarvené pixely. Pokud jej budete chtít nějakým způsobem zvětšovat, tak bude vypadat čím dál hůř. Pro prezentace se mnohem lépe hodí cliparty - vektorové obrázky, které lze zvětšovat libovolně bez ztráty kvality.

3 Klávesové zkratky CTRL+N - nová prezentace
CTRL+O - otevření prezentace CTRL+W - uzavření prezentace CTRL+P – tisk prezentace CTRL+S – uložení prezentace <F5> - spuštění prezentace <F7> - kontrola pravopisu CTRL+Z – krok zpět CTRL+Y - krok vpřed ALT+F4 – ukončení programu CTRL+M – nový snímek

4 Příprava prezentace stanovení cíle prezentace
Základem a nutnou podmínkou každé úspěšné prezentace je znalost cíle. Musíme si předem ujasnit, co má být prezentací vlastně dosaženo. Máme jen informovat, ukázat nebo i vysvětlit či dokonce získat a přesvědčit? Tomu se pak podřizuje vše ostatní - příprava, obsah i způsob prezentace. upřesňující informace komu je prezentace určena kdy prezentace proběhne (v jakém časovém horizontu?) kolik času je pro prezentaci určeno kde se bude prezentace konat - vzdálenost, umístění, vybavení a technické podmínky prostoru konání shromáždění podkladů Než začneme s tvorbou naší prezentace, čeká nás pečlivá a leckdy zdlouhavá mravenčí práce. Je třeba shromáždit všechny potřebné údaje, dostupné informace a materiály k tématu a vybrat z nich to, co je pro danou prezentaci, respektive pro splnění cíle dané prezentace důležité. stanovení hlavních bodů grafické zpracování Pro přípravu prezentace je nejvhodnější použít některého, k tomuto účelu vytvořeného, počítačového programu, např. Microsoft PowerPoint.

5 TECHNIKY PROJEVU: Pro zvládnutí prezentace je velmi důležité, aby mluvčí dovedl využívat nástroje, které ovlivňují posluchače. zvládání trémy využití hlasu technika řeči ZLOZVYKY: • výplňová slova - “ehm, ééé” a podobně mohou vašemu publiku velmi znepříjemnit vaši prezentaci. Věnujte tomuto bodu velkou pozornost. Místo těchto slov se naučte dělat pauzu. • nervózní pohyby - hraní si se šperky, doteky rtů, upravování si rýlí, hraní si s tužkou, hraní si s vousy nebo vlasy, pohazování si s drobnými v kapse. • přehnaná gestikulace - ještě horší než nepoužívat gesta během prezentace je jejich přemíra. Držte se staré zásady “Všeho s mírou”. • stůjte čelem - nemluvte k plátnu. Potřebujete-li sledovat plátno zvolte vhodný úhel.

6 Struktura textu 1. Úvod - přivítání přednášejících, seznámení s cílem prezentace, obsahem a časovým programem. 2. Vymezení pojmů - budeme-li používat v průběhu prezentace speciální pojmy, kde hrozí, že některý z posluchačů by těmto pojmům nemusel plně porozumět, je třeba tyto pojmy předem definovat. 3. Samotná prezentace - sestává se z jednotlivých témat/bodů, které jsme si definovali výše uvedeným způsobem za použití Post-it® Notes. Ujistěte se, že tyto celky na sebe navazují! 4. Shrnutí - shrňte v několika větách, jaké hlavní poznatky byly v prezentaci řečeny. 5. Diskuse - vždy by měla být směřována pouze k tématu prezentace. 6. Rozloučení, závěr.


Stáhnout ppt "Prezentace (principy úspěšné prezentace, příprava podkladů pro"

Podobné prezentace


Reklamy Google