Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VOLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA VÝBOJE. Voltampérová charakteristika výboje je graf závislosti elektrického proudu I na napětí U mezi elektrodami při elektrickém.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VOLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA VÝBOJE. Voltampérová charakteristika výboje je graf závislosti elektrického proudu I na napětí U mezi elektrodami při elektrickém."— Transkript prezentace:

1 VOLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA VÝBOJE

2 Voltampérová charakteristika výboje je graf závislosti elektrického proudu I na napětí U mezi elektrodami při elektrickém výboji.

3 Ionizační komora - zařízení na zkoumání výboje Je to deskový kondenzátor, jenž je izolovaně umístěn v kovové krabici s okénkem pro působící ionizátor. ionizátor A + - C R

4 Voltampérová charakteristika výboje + - Při malých napětích převládá rekombinace a jen malé procento elektronů a iontů se dostane na desky.

5 + - S rostoucím U roste rychlost, kterou elektrony a ionty získávají v el. poli  nestačí rekombinovat, I roste. Voltampérová charakteristika výboje

6 + - Když jsou všechny ionty utvořeny ionizátorem zachyceny deskami, proud v obvodu má hodnotu I n - nasycený proud. Voltampérová charakteristika výboje

7 + - Při zápalném napětí U Z nastává elektrický průraz plynu, dochází k ionizaci nárazem - výboj je samostatný. Voltampérová charakteristika výboje

8 Charakter samostatného výboje závisí na: - chemickém složení plynu, - teplotě a tlaku plynu, - kvalitě elektrod a jejich vzdálenosti, - stupni ionizace plynu, - parametrech obvodu atd. Elektrický výboj bývá většinou provázen světelnými a zvukovými efekty.

9 Doutnavý elektrický výboj Při malé hodnotě proudu pozorujeme slabé světélkování plynu.

10 Obloukový elektrický výboj Při větších hodnotách proudu ionty dopadající na elekt- rody je rozžhaví (tepelná ionizace). Teplota plynu se zvětšuje až na hodnotu 6000 K.

11 Jiskrový elektrický výboj Tvoří ho elektronové a iontové laviny v jiskrových kanál- cích, v nichž se tlak zvyšuje na desítky MPa a teplota na 10 5 K. Je to krátkodobý výboj.

12 Korona Vzniká v blízkosti vodičů ve vzduchu, které jsou pod vysokým napětím a dostatečně vzdálené od sebe.


Stáhnout ppt "VOLTAMPÉROVÁ CHARAKTERISTIKA VÝBOJE. Voltampérová charakteristika výboje je graf závislosti elektrického proudu I na napětí U mezi elektrodami při elektrickém."

Podobné prezentace


Reklamy Google