Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_MH.1.12 Vytvořeno:25.10.2012 Ověřeno: 29.10.2012Třída:EK1

2 Charakteristiky větru Vzdělávací oblast:Enviromentální vzdělávání Předmět:Meteorologie a hydrologie Ročník:1. Autor:Radomíra Hradilová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova:vítr, Beaufortova stupnice, anemometr, větrná směrovka Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu meteorologie. Poskytuje informace o struktuře atmosféry a obsahuje interaktivní prvky k aktivizaci žáků a procvičení učiva.

3 Vítr – opakování. Doplňte. 1.Vítr je horizontální proudění vzduchu. 2.Vítr vzniká působením horizontálního barického gradientu. 3.V meteorologii sledujeme 2 charakteristiky: 1.směr větru 2.rychlost větru 4.Jednotky rychlosti větru: m/s, km/hod, uzly (kt), Bft 1. Turbulence je proudění vzduchu všemi směry. 5.Rychlost větru obvykle kolísá od 0 m/s do cca 100 m/s 6.Nárazovitý vítr – jeho rychlost se krátkodobě rychle mění 7.Nejvyšší naměřená rychlost v nárazu se udává 416 m/s (New Hampshire, USA, 1934)

4 Vítr – opakování. Doplňte. 1.Vítr je horizontální proudění vzduchu. 2.Vítr vzniká působením horizontálního barického gradientu. 3.V meteorologii sledujeme 2 charakteristiky: 1.směr větru 2.rychlost větru 4.Jednotky rychlosti větru: m/s, km/hod, uzly (kt), Bft 1. Turbulence je proudění vzduchu všemi směry. 5.Rychlost větru obvykle kolísá od 0 m/s do cca 100 m/s 6.Nárazovitý vítr – jeho rychlost se krátkodobě rychle mění 7.Nejvyšší naměřená rychlost v nárazu se udává 416 m/s (New Hampshire, USA, 1934)

5 Rychlost větru Značení na synoptických mapách Do staničního kroužku synoptických map se rychlost větru zakresluje pomocí větrného šípu, který udává jak směr, tak rychlost větru – ta je značena čárkami, každá čárka značí 10 kt, poloviční čárka 5 kt, vyplněný trojúhelníček 50 kt. Bezvětří se udává nevyplněným kolečkem.větrného šípu Značka pro silný vítr o rychlosti 23–27 kt

6 Měření rychlosti větru Beaufortova stupnice byla vytvořena počátkem 19. století admirálem Francisem Beaufortem. Slouží k odhadu rychlosti větru podle jeho snadno pozorovatelných projevů na moři či souši. Beaufortova stupnice má dvanáct stupňů. Beaufortova stupnice

7 Úkol: Zakreslete do sešitu rychlost větru pro všechny stupně Beaufortovy stupnice pomocí symbolů pro znázornění na mapách.

8 Rychlost větru Měření větru Anemometr (z řeckého anemos = vítr), větroměr je přístroj pro měření rychlosti proudění anebo rychlosti a směru proudění. Rychlost větru se standardně měří ve výšce 10 metrů nad zemí (vyloučení vlivu tření o zemský povrch).

9 Použité zdroje Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google