Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Luigi Galvani Italský přírodovědec a lékař Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Luigi Galvani Italský přírodovědec a lékař Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Luigi Galvani Italský přírodovědec a lékař Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Luigi Galvani

3 Luigi Galvani se narodil 9. září 1737 ve městě Bologna. Luigi Galvani se narodil 9. září 1737 ve městě Bologna. Zemřel 4. prosince ve svém rodném městě. Zemřel 4. prosince ve svém rodném městě. V roce 1759 absolvoval Galvani lékařství na univerzitě v Bologni. V roce 1762 se Luigi Galvani stává lektorem anatomie na univerzitě v Bologni. V roce 1759 absolvoval Galvani lékařství na univerzitě v Bologni. V roce 1762 se Luigi Galvani stává lektorem anatomie na univerzitě v Bologni. Luigi Galvani byl v roce 1765 zvolen za obor porodnictví do boloňské Accademia delle Scienze (akademie věd), jejímž presidentem byl zvolen v roce 1772. Luigi Galvani byl v roce 1765 zvolen za obor porodnictví do boloňské Accademia delle Scienze (akademie věd), jejímž presidentem byl zvolen v roce 1772.

4 V roce 1773 se začal Galvani zabývat studiem žab. Při pokusech s pitvanými žábami si Galvani 26. 1. 1781 všiml, že žabí stehýnka položená na plechové podložce, na které stál také elektrický přístroj, sebou při dotyku kovového nože na nerv samovolně škubají, pokud je přístroj v chodu. V roce 1773 se začal Galvani zabývat studiem žab. Při pokusech s pitvanými žábami si Galvani 26. 1. 1781 všiml, že žabí stehýnka položená na plechové podložce, na které stál také elektrický přístroj, sebou při dotyku kovového nože na nerv samovolně škubají, pokud je přístroj v chodu. Galvani pokračoval ve svých pokusech také s atmosférickou elektřinou. Za bouřky Galvani vodiči spojil preparovanou žabí nohu s domem a studnou. Pozoroval stahování svalů u preparátu. Později také zjistil, že se žabí noha položená na ocelové podložce škubá při dotyku mosazného předmětu na podložku. Galvani pokračoval ve svých pokusech také s atmosférickou elektřinou. Za bouřky Galvani vodiči spojil preparovanou žabí nohu s domem a studnou. Pozoroval stahování svalů u preparátu. Později také zjistil, že se žabí noha položená na ocelové podložce škubá při dotyku mosazného předmětu na podložku. V roce 1791 Galvani zjistil, že se žabí noha stahuje při dotyku bimetalového vodiče z mědi a zinku V roce 1791 Galvani zjistil, že se žabí noha stahuje při dotyku bimetalového vodiče z mědi a zinku

5 Galvani dospěl k mylnému závěru, že ve svalech je živočišná elektřina, přičemž kladný pól je v nervech a záporný pól ve svalech. Stažení svalu (ekvivalent elektrického výboje) vzniká při spojení obou pólů kovovým vodičem. Galvani dospěl k mylnému závěru, že ve svalech je živočišná elektřina, přičemž kladný pól je v nervech a záporný pól ve svalech. Stažení svalu (ekvivalent elektrického výboje) vzniká při spojení obou pólů kovovým vodičem. Na výzkumy Luigi Galvaniho navázal Alessandro Volta, který sestrojil první elektrochemický článek. Na výzkumy Luigi Galvaniho navázal Alessandro Volta, který sestrojil první elektrochemický článek. V roce 1797 zveřejnil další práci, kde shrnul a mnohem podrobněji popsal výsledky své práce jako analogii mezi leidenskou lahví a žabím stehýnkem. V roce 1797 zveřejnil další práci, kde shrnul a mnohem podrobněji popsal výsledky své práce jako analogii mezi leidenskou lahví a žabím stehýnkem.

6 Galvaniho experimenty

7 Galvaniho pokus s bimetalem a žabí nohou

8 Luigi Galvani při svých pokusech

9 Zdroje:www.converter.czwww.fineartamerica.comwww.inventors.about.comwww.photographersdirect.comwww.techmania.czwww.utenti.unife.it


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Luigi Galvani Italský přírodovědec a lékař Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova."

Podobné prezentace


Reklamy Google