Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co je vztahová patologie? Pokus o netradiční vymezení tzv. mobbingu a bossingu Pavel Beňo, PhDr.Práce & vztahy Tel. 22272898, 602349848www.workrelations.euwww.workrelations.eu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co je vztahová patologie? Pokus o netradiční vymezení tzv. mobbingu a bossingu Pavel Beňo, PhDr.Práce & vztahy Tel. 22272898, 602349848www.workrelations.euwww.workrelations.eu."— Transkript prezentace:

1 Co je vztahová patologie? Pokus o netradiční vymezení tzv. mobbingu a bossingu Pavel Beňo, PhDr.Práce & vztahy Tel. 22272898, 602349848www.workrelations.euwww.workrelations.eu E-mail: vztahy@volny.cz

2 Klasický pohled: Mobbing:  Systematické a opakované útoky – psychické násilí a teror (dle H. Leymanna v rozmezí nejméně 1x v týdnu po dobu nejméně 6-ti měsíců)  Nevyřešený či nevhodně řešený konflikt (na pracovišti)  45 způsobů chování, které lze označit jako mobbing (menší či větší formy agrese, křik, znevažování osoby i výkonu, pomluvy, izolace od kolektivu, nerovné zacházení, obtěžování…) Bossing :  Když se takto (viz výše) k podřízenému či podřízeným chová jejich vedoucí (boss). Bossing je mobbing z šéfovských pater!

3 Nový pohled: Vztahová patologie - mobbing či bossing - je (také) :  Neochota či neschopnost vést dialog (s podřízenými?)  Struktura osobnosti (charakteru) Paul Babiak a Robert Hare mluví o „hadech v oblecích“ (snakes in suits)  Spiknutí „mocných“ (biologický princip strukturace skupiny?)  „Nelegální“ prospěch (bolševismus: my resp. já jsem „více“ a proto si také více zasloužím/e a nadělím/e!)

4 3 otázky a 3 odpovědi: 1.Za „klima“ či tzv. „kulturu“ odpovídá především management a za to je i placen. Školy v tomto směru nejspíše nejsou výjimkou! Přerostou-li obtíže se šikanou v problém, vedou stopy ve většině případů právě do ředitelny. 2.Bossing a mobbing jsou smutnou realitou českých škol těchto dnů. Obrana není snadná, ale možností je vždy více, než by se na první pohled mohlo zdát. S tzv. „civilcourage“ – poškozených a zejména jejich kolegů – je mnohé snazší. 3.Dobré vztahy na pracovišti jsou odměnou za dobré (kompetentní) vedení (leadership). V praxi to pak znamená méně politikaření a více průzkumů kvality vztahů a spokojenosti lidí, které vedeme. Méně marketingových triků a manipulací, více skutečného dialogu! 3 otázky a 3 odpovědi:


Stáhnout ppt "Co je vztahová patologie? Pokus o netradiční vymezení tzv. mobbingu a bossingu Pavel Beňo, PhDr.Práce & vztahy Tel. 22272898, 602349848www.workrelations.euwww.workrelations.eu."

Podobné prezentace


Reklamy Google