Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úloha č. 6: Derivační a integrační operační zesilovač V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úloha č. 6: Derivační a integrační operační zesilovač V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které."— Transkript prezentace:

1

2 Úloha č. 6: Derivační a integrační operační zesilovač V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové adrese: www.volny.cz/janicekpe. Pro pokračování klikni Měření derivačního zesilovače Měření integračního zesilovače Měření symetrického diferenciálního zesilovače

3 Kontrolní otázky Pro pokračování klikni Před začátkem vlastního měření odpovězte na tyto otázky: Stručně vysvětlete princip derivačního zesilovače: Stručně vysvětlete princip integračního zesilovače: K čemu byste využili derivační a integrační zesilovač? K čemu podle Vás slouží symetrický diferenciální zesilovač? Popište princip měření fázového posuvu dvou signálu stejné frekvence pomocí skládání kolmých kmitů na osciloskopu:

4 Kalibrace osciloskopu Pro pokračování klikni Ověřte správnost nastavení horizontálního i vertikálního zesilovače osciloskopu pro sadu frekvencí od f = 10 Hz do f = 10 kHz. Horizontální zesilovač osciloskopu se nastavuje ovladačem roztažení stopy, který vytočte do levé krajní polohy

5 Derivační zesilovač – závislost Au na frekvenci Zapojte obvod podle schématu č. 1: R zapojte pomocí odporové dekády C zapojte pomocí kapacitní dekády Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení derivačního zesilovače a fázového posuvu obou signálů (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na frekvenci pro sadu frekvencí od 100 Hz do 1000 Hz.

6 Derivační zesilovač – závislost Au na změně R a C V obvodu zapojeném podle schématu č. 1: Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení derivačního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) nejprve na velikosti R a poté i na velikosti C. Kde jako rezistor R je zapojena odporová dekáda a jako kondenzátor C je zapojena kapacitní dekáda

7 Integrační zesilovač – závislost Au na frekvenci Zapojte obvod podle schématu č. 2: R zapojte pomocí odporové dekády C zapojte pomocí kapacitní dekády Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení integračního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na frekvenci pro sadu frekvencí od 100 Hz do 1000 Hz.

8 Integrační zesilovač – závislost Au na změně R a C V obvodu zapojeném podle schématu č. 2: Kde jako rezistor R je zapojena odporová dekáda a jako kondenzátor C je zapojena kapacitní dekáda Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení integračního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) nejprve na velikosti R a poté i na velikosti C.

9 Derivační a integrační zesilovač s obdélníkovým napětím na vstupu V derivačním zesilovači přiveďte na vstup (pomocí generátoru funkcí) obdélníkový průběh napětí a na výstupu pozorujte pomocí osciloskopu průběh výstupního napětí. Pro pokračování klikni i v integračním

10 Symetrický diferenciální zesilovač Na místo rezistorů R 1 a R 2 zapojte odporové dekády. Pro pokračování klikni Změřte závislost U 2 na R 1 a R 2. Zapojte obvod podle schématu č. 3:

11 Konec A to je pro dnešek všechno!!! Teď již víte, jak funguje derivační a integrační zesilovač zapojený pomocí operačního zesilovače, jak se používá dvoukanálový osciloskop a jak funguje symetrický diferenciální zesilovač. A příště Vás čekají úlohy s logikou, tj. proměřování základních logických funkcí. Pro pokračování klikni


Stáhnout ppt "Úloha č. 6: Derivační a integrační operační zesilovač V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které."

Podobné prezentace


Reklamy Google