Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní zapojení operačního zesilovače.. Rozdílový (diferenční) zesilovač To znamená, že dvojice odporů R 2 a R 3 musí být ve stejném poměru jako R ZP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní zapojení operačního zesilovače.. Rozdílový (diferenční) zesilovač To znamená, že dvojice odporů R 2 a R 3 musí být ve stejném poměru jako R ZP."— Transkript prezentace:

1 Základní zapojení operačního zesilovače.

2 Rozdílový (diferenční) zesilovač To znamená, že dvojice odporů R 2 a R 3 musí být ve stejném poměru jako R ZP a R 1. Velmi záleží na tom, aby použité odpory byly přesné. Výstupní napětí je dáno vztahem : Toto zapojení se nejčastěji používá pro sledování dvou napěťových signálů s velmi málo odlišnými hodnotami napětí, výstupní napětí je pak úměrné rozdílu napětí na vstupech (OZ zesiluje rozdíl obou vstupních napětí). Invertující zesilovač zesiluje napětí U 1 a neinvertující zesilovač zesiluje U 2. Má-li diferenční zesilovač skutečně zesilovat jen rozdílové napětí, musí se dodržet následující podmínka:

3 Komparátor Je to obvod, který se používá k porovnání dvou napěťových signálů. Využívá se např. v obvodech číslicových voltmetrů, k převedení analogové hodnoty měřeného napětí do digitální podoby (log.0 a log.1). U OZ není zavedena zpětná vazba omezující zesílení OZ. Stačí nepatrné vstupní napětí a výstup OZ se dostane do tzv. saturace. Saturace je ustálený stav výstupu, kdy se zesilovač otevře naplno a dále již nereaguje na napěťové změny na vstupu. Na výstupu OZ je maximální výstupní napětí U SAT (tato hodnota je dána především velikostí napájecího napětí U CC ). Rozhodující je, zda se otevřel do kladných či záporných hodnot. Na první vstup komparátoru se přivede neznámé napětí U X, které komparátor porovnává s referenčním napětím U REF, jehož hodnotu se volí podle potřeby. Pomocí tohoto referenčního napětí zesilovač zjišťuje, jestli je neznámé napětí U X menší nebo větší než referenční U REF. Výstupní napětí nabývá dvou stabilních úrovní: kladné nebo záporné maximální výstupní hodnoty (režim saturace).

4 Funkce komparátoru: Neznámé napětí U X se porovnává se známým (referenčním) napětím U REF. Výstupní napětí se nachází v jedné ze dvou stabilních úrovní: kladné nebo záporné maximální napětí (+U SAT nebo –U SAT ) Pokud je U X < U REF, uplatňuje se hodnota U REF na neinvertujícím vstupu OZ, proto je výstupní napětí kladné (+U SAT ). Pokud je U X > U REF, uplatňuje se hodnota U X na invertujícím vstupu OZ, proto je výstupní napětí záporné (-U SAT ). Pro U X = U REF (popřípadě U X je témeř shodné s U REF ) nastává přechodný stav vyznačený v převodní charakteristice komparátoru jako U Z. Napětí U Z je nejmenší rozdíl vstupních napětí, který udává tzv. rozlišovací schopnost komparátoru (rozlišení velikostí napětí U X a U REF ). Jsou-li obě napětí shodná, výstupní napětí OZ je nulové.


Stáhnout ppt "Základní zapojení operačního zesilovače.. Rozdílový (diferenční) zesilovač To znamená, že dvojice odporů R 2 a R 3 musí být ve stejném poměru jako R ZP."

Podobné prezentace


Reklamy Google