Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní zapojení operačního zesilovače.. Omezovač amplitudy Jsou to obvody, které neovlivňují výstupní napětí, pokud nepřekročí požadovanou úroveň. Na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní zapojení operačního zesilovače.. Omezovač amplitudy Jsou to obvody, které neovlivňují výstupní napětí, pokud nepřekročí požadovanou úroveň. Na."— Transkript prezentace:

1 Základní zapojení operačního zesilovače.

2 Omezovač amplitudy Jsou to obvody, které neovlivňují výstupní napětí, pokud nepřekročí požadovanou úroveň. Na překročení napětí reagují omezením napětí. Je-li na vstup přivedeno kladné napětí, zenerova dioda ZD je v propustném režimu. Výstupní napětí U 2 je omezeno velikostí prahového napětí diody, přičemž výstupní napětí je záporné (invertující zapojení) U 2 = - U TO = - 0,7 V Je-li na vstup přivedeno záporné napětí, zenerova dioda ZD je v závěrném režimu. Výstupní napětí U 2 je omezeno velikostí zenerova (průrazné) napětí diody, přičemž výstupní napětí je kladné (invertující zapojení). U 2 = U Z

3 Omezovač amplitudy Zapojíme-li do zpětné vazby OZ dvě zenerovy diody proti sobě, získáme symetrický (souměrný) omezovač amplitudy. V případě kladného i záporného napětí na invertujícím vstupu OZ je vždy jedna zenerova dioda polarizována propustně (úbytek napětí je roven prahovému napětí U TO = 0,7V) a druhá zenerova dioda je polarizována závěrně (úbytek napětí je roven zenerovu napetí U ZD ). Výstupní napětí U 2 bude rovno maximálně součtu těchto dvou napětí U TO + U ZD (sériové spojení obou diod) s opačnou polaritou oproti vstupu (invertující zapojení s OZ).

4 Integrační člen integrační člen má v negativní zpětné vazbě kondenzátor C K veškeré proudy tečou do kondenzátoru C K tyto integrované obvody se používají např. jako zdroje pilových kmitů, a jako digitálně – analogové převodníky.

5 Derivační člen Používá se například v elektronických regulačních obvodech. derivační člen má na vstupu kondenzátor C E kondenzátorem C E protéká proud jen při měnícím se vstupním napětí U E zapojení zdůrazňuje vyšší kmitočty fázový posun vede k nestabilitě → lze vyřešit přidáním R a C slouží např. jako generátor jehlových kmitů pro zapalování tyristorů


Stáhnout ppt "Základní zapojení operačního zesilovače.. Omezovač amplitudy Jsou to obvody, které neovlivňují výstupní napětí, pokud nepřekročí požadovanou úroveň. Na."

Podobné prezentace


Reklamy Google