Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úloha č. 8: Logické obvody - využití V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úloha č. 8: Logické obvody - využití V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové."— Transkript prezentace:

1

2 Úloha č. 8: Logické obvody - využití V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové adrese: www.volny.cz/janicekpe. Pro pokračování klikni • Navrhování a realizace různých praktických použití logických obvodů • Děliče kmitočtů realizované pomocí logických obvodů MH 7474 a MH 7493 • Kmitočtová základna s logickým obvodem MH 7493

3 Kontrolní otázky Před začátkem vlastního měření odpovězte na tyto otázky: Pro pokračování klikni • Jaké znáte použití logických funkcí? (vypište alespoň tři): • Jaký je nejčastější dělič frekvence a kde ho používáte? Šel by sestavit z děličů frekvence, které měříme v této úloze? Pokud ano, tak jak? • K čemu slouží posuvný registr? • Která logická funkce by vyřešila tento problém: Máte 3 vypínače a jednu žárovku a chcete, aby žárovka svítila, pokud je sepnut alespoň jeden z vypínačů?

4 Realizace logických obvodů • N• Navrhněte a realizujte logickou funkci zabezpečovacího zařízení pro hlídání okna a dveří objektu. Je-li zařízení zapnuto, dojde při otevření okna nebo dveří nebo obou současně k poplachu. • Správnost tohoto i všech ostatních zapojení proměřte podle tohoto schématu: Pro pokračování klikni

5 Realizace logických obvodů (2) • Navrhněte a realizujte logickou funkci signalizace provozu ventilátorů v dopravním tunelu. Kontrolní světlo začne svítit, jestliže ze tří instalovaných ventilátorů jsou v chodu méně než dva ventilátory (tj. běží jeden nebo žádný). Pro pokračování klikni • Navrhněte a realizujte logickou funkci pro ovládání motoru výtahu. Motor výtahu se rozeběhne, je – li současně stlačeno tlačítko volby patra, není stlačeno nouzové tlačítko STOP a dveře výtahu jsou zavřeny.

6 Realizace logických obvodů (3) Prověřte správnost následujících zapojení: Navržení logické funkce pro signalizaci chodu 3 strojů v dílně pro tyto podmínky: a) Signalizace svítí, je-li jeden stroj v chodu: Pro pokračování klikni b) Signalizace svítí, jsou-li všechny tři stroje v chodu:

7 Realizace logických obvodů (4) Prověřte správnost následujícího zapojení: Navržení logické funkce pro signalizaci chodu 3 strojů v dílně pro tuto podmínku: c) Signalizace svítí, jsou-li dva libovolné stroje v chodu: Pro pokračování klikni

8 Kalibrace osciloskopu Pro pokračování klikni Ověřte správnost nastavení horizontálního i vertikálního zesilovače osciloskopu pro sadu frekvencí od f = 10 Hz do f = 10 kHz. Horizontální zesilovač osciloskopu se nastavuje ovladačem roztažení stopy, který vytočte do levé krajní polohy

9 Logický obvod MH 7474 Pro ověření správnosti všech následujících zapojení použijeme toto zapojení: Významy jednotlivých vývodů logického obvodu MH 7474: Vstupní frekvenci nastavujte přímo na časové základně (TIME BASE) a výstupní frekvenci odečítejte pomocí osciloskopu. Pro pokračování klikni

10 Zapojení s logickým obvodem MH 7474 Pro pokračování klikni 1) Dělič frekvence dvěmi: 2) Dělič frekvence čtyřmi: 3) Posuvný registr: Zde na výstupy připojíme logickou sondu a na vstupy CLR, VSTUP a SET připojíme volič logických stavů Na vstup  připojte pomocí TIME BASE frekvenci f  1 Hz Proměřte následující zapojení:

11 Logický obvod MH 7493 Pro pokračování klikni Významy jednotlivých vývodů logického obvodu MH 7493: Proměřte následující zapojení: 1) Dělič frekvence dvěmi: 2) Dělič frekvence třemi: 3) Dělič frekvence čtyřmi:

12 Zapojení s logickým obvodem MH 7493 4) Dělič frekvence šesti: 5) Dělič frekvence osmi: 6) Dělič frekvence deseti: 7) Kmitočtová základna: Pro pokračování klikni Proměřte následující zapojení:

13 Konec A to je pro dnešek všechno!!! • Dnes jste se naučili, jak se navrhují a k čemu slouží základní logické funkce, jak a k čemu se používá logický obvod MH 7474 a logický obvod MH7493. • A příště Vás čeká prémiová úloha, která je složená z různých typů elektronických zapojení. Pro pokračování klikni V případě, že tato úloha je Vaším posledním měřením, tak Vám přeji hodně úspěchů v dalším studiu.


Stáhnout ppt "Úloha č. 8: Logické obvody - využití V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové."

Podobné prezentace


Reklamy Google