Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KOMUNISMUS Michal Hess. KOMUNISMUS Společenský systém založený na společném vlastnictví, odmítnutí třídních rozdílů mezi lidmi Myšlenku společného vlastnictví.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KOMUNISMUS Michal Hess. KOMUNISMUS Společenský systém založený na společném vlastnictví, odmítnutí třídních rozdílů mezi lidmi Myšlenku společného vlastnictví."— Transkript prezentace:

1 KOMUNISMUS Michal Hess

2 KOMUNISMUS Společenský systém založený na společném vlastnictví, odmítnutí třídních rozdílů mezi lidmi Myšlenku společného vlastnictví najdeme v historii již v antice Následně se tato myšlenka objevuje v 18. století u francouzského revolucionáře Babeufa Samotný termín komunismus vyjadřuje utopickou vizi společnosti budoucnosti, jak ji předpověděli Marx a Engels Označuje však i ideje a politiku komunistických stran, které vznikly až mnoho let po Marxově smrti a které se jen zdánlivě inspirovaly marxistickými principy Před rokem 1960 byla úloha marxismu v současné filosofii dána především tím, že marxismus-leninismus se v roce 1917 stal oficiálním učením v Sovětském svazu. Ale značný vliv získal marxismus také na Západě. Od roku 1960 nabyl na Západě velkého významu neomarxismus.

3 KOMUNISMUS Ve své teorii historického materialismu Marx zastával toto pojetí: Filosofie, náboženství, ale také mravy, právní řád a umění jsou pouze duchovní nadstavbou nad materiální základnou. Je křesťanství náboženstvím vykořisťovatelské třídy? Marxismus odpovídá takto: Původní náboženství bylo náboženstvím otroků, utlačovaných a vykořisťovaných. Pak se ale křesťanství proměňovalo, až se stalo nástrojem k potlačování vykořisťovaných. Přežívají-li v rozvinutém socialismu ještě zbytky náboženského vědomí, pak je to tím, že se lidové masy nemohou těšit ze života, neboť žijí v socialistickém státě obklíčeném silami kapitalismu a imperialismu, pod hrozbou válečného nebezpečí. Marx sice kritizoval náboženství, nepomýšlel však na to, aby se náboženství potlačovalo násilím. Byl přesvědčen, že zmizí samo od sebe revolučním nastolením beztřídní společnosti.

4 KOMUNISMUS-KARL MARX německý filosof, ekonom a politik Narodil se v Trevíru jako syn rabína, vystudoval univerzitu v Jeně V roce 1849 emigroval do Paříže, aby se nakonec usadil v Londýně zakladatel marxismu jako vědecké teorie komunistického hnutí aktivně činný v mezinárodním dělnickém hnutí Tvůrce dialektického a historického materialismu, novodobé politické ekonomie a zakladatel vědeckého socialismu, spoluzakladatel a sekretář první internacionály Člověka pochopil jako souhrn společenských vztahů, jejichž základem jsou vztahy vznikající při materiální výrobě a dělbě práce Na základě podrobné analýzy ekonomického mechanismu kapitalistické společnosti volné soutěže dospěl k přesvědčení o historickém poslání proletariátu a nevyhnutelnosti nastolení nové beztřídní společnosti, která vyřeší všechny reálné rozpory a problémy a bude znamenat úplnou emancipaci lidstva

5 KOMUNISMUS - ENGELS Německý filosof a ekonom, vůdce revolučního proletariátu, spoluzakladatel marxismu a vědeckého socialismu Vedoucí osobnost první i druhé Internacionály Narodil se v pruském Barmenu Pokusil se o materialistickou interpretaci výsledků vědeckého poznání 19. století Na některá jeho zjednodušení a zploštění filosofických i ekonomických problémů navazoval dogmatický marxismus 20. století Od roku 1850 žil dvacet let v anglickém Manchesteru, zemřel v Londýně


Stáhnout ppt "KOMUNISMUS Michal Hess. KOMUNISMUS Společenský systém založený na společném vlastnictví, odmítnutí třídních rozdílů mezi lidmi Myšlenku společného vlastnictví."

Podobné prezentace


Reklamy Google