Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Smykové tření, valivé tření a odpor prostředí ZŠ Velké Březno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Smykové tření, valivé tření a odpor prostředí ZŠ Velké Březno."— Transkript prezentace:

1 Smykové tření, valivé tření a odpor prostředí ZŠ Velké Březno

2 Co budu na konci hodiny znát? ● Budu znát význam pojmu smykové tření ● Poznám co je to třec síla ● Poznám na čem je závislá třecí síla ● Rozliším mezi valivým a smykovým třením ● Zjistím co je to odpor prostředí

3 Kdy dochází ke smyskovému tření? ● Ke smykovému tření dochází při vzájemném smýkání dvou pevných těles. Projevuje se vznikem síly, která působí proti směru pohybu. Tato síla se nazývá třecí síla.

4 Jaké jsou příčiny smykového tření? FtF1

5 Na čem závisí třecí síla? ● Na povrchu obou pevných těles ● Na tlakové síle

6 ● Abychom uvedli těleso do pohybu musíme překonat statické (klidové tření). Klidová třecí síla je větší než třecí síla za pohybu

7 Kdy dochází k valivému tření? ● Valivé tření vzniká při tření válce, koule nebo kužele. Třecí síly jsou v těchto případech mnohem menší než při smykovém tření. Proto se v technické praxi často užívají ložiska.

8 Valivé ložisko-kuličkové Kuličky Vnější prstenec Vnitřní prstenec

9 Kdy dochází k odporu prostředí? ● Při pohybu pevných těles v kapalinách a plynech, dochází vždy k odporu prostředí. Kdyby tento odpor neexistoval, mohli bychom snadno pozorovat projevy zákona setrvačnosti.

10 Jaká je síla, která brání pohybu v kapalinách a plynech? ● Síla odporu prostředí směřuje vždy proti směru pohybu. Její velikost závisí na rychlosti pohybu, na tvaru tělesa a na vlastnostech prostředí.


Stáhnout ppt "Smykové tření, valivé tření a odpor prostředí ZŠ Velké Březno."

Podobné prezentace


Reklamy Google