Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tření je síla, která působí při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tření je síla, která působí při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou."— Transkript prezentace:

1

2 Tření je síla, která působí při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou.

3 Při vzájemném pohybu součástí strojů se součásti působením třecí síly zahřívají, stykové plochy se odírají a stroj se rychle opotřebovává. Třecí síla se v těchto případech zmenšuje broušením, leštěním a mazáním nebo použitím ložisek. Bez třecí síly bychom nezabrzdili automobil nemohli bychom udělat ani krok, nábytek by klouzal po podlaze, každý uzel by se rozvázal. V těchto případech se mnohdy snažíme třecí sílu zvyšovat, např. náledí na chodnících sypeme pískem, na gumových pláštích kol jsou vylisovány vzorky, atd.

4 Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa. Čím víc tlačíme dvě plochy k sobě, tím větší je třecí síla mezi nimi. Třecí síla se také zvětší, když se o sebe třou hrubé plochy. 10 N

5 (statické tření) je tření, vznikající mezi tělesy, která se vzhledem k sobě nepohybují - jsou v klidu. Klidové tření (vlečné tření, kinematické tření) je tření, které vzniká mezi tělesy při jejich posuvném pohybu. Smykové tření (valivý odpor) nastává při valení válce po podložce. Valivý odpor je výrazně menší než smykové tření. Valivé tření Třecí síla F t při smykovém tření má velikost: F t = f. F n kde f je součinitel smykového tření, F n je kolmá tlaková síla mezi tělesy Třecí síla F t při smykovém tření má velikost: F t = f. F n kde f je součinitel smykového tření, F n je kolmá tlaková síla mezi tělesy 1 123 3 2 2 1 Velikost valivého odporu F t má velikost: Kde ξ je rameno valivého odporu, F n je kolmá tlaková síla mezi tělesy R je poloměr průřezu tělesa Velikost valivého odporu F t má velikost: Kde ξ je rameno valivého odporu, F n je kolmá tlaková síla mezi tělesy R je poloměr průřezu tělesa 3

6 Naši dávní předkové přemisťovali sebe a svá břemena zpočátku pomocí toho, co jim nabídla sama příroda. Jednou se však objevil převratný technický systém, který nemá v přírodě obdobu: kolo na hřídeli. Z kulatiny se časem vyvinulo kolo. Ložisko je součástka, které umožňuje snížení tření při vzájemném otáčivém nebo posuvném pohybu strojních dílů. Jeho historie se vyvíjí již od vynálezu kola. Mazivo je látka (často kapalná) určená k omezení tření mezi dvěma povrchy.


Stáhnout ppt "Tření je síla, která působí při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou."

Podobné prezentace


Reklamy Google