Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

City Pavel Šuranský. Co jsou city a jak vznikají? Prožívání aktuálních událostí, které vnímáme Základem je hodnocení, zda jsou nám podněty příjemné x.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "City Pavel Šuranský. Co jsou city a jak vznikají? Prožívání aktuálních událostí, které vnímáme Základem je hodnocení, zda jsou nám podněty příjemné x."— Transkript prezentace:

1 City Pavel Šuranský

2 Co jsou city a jak vznikají? Prožívání aktuálních událostí, které vnímáme Základem je hodnocení, zda jsou nám podněty příjemné x nepříjemné, odpudivé x přitažlivé Jak by na vás působily tyto podněty?

3 Dokážete své city rozpoznat? pozitivní negativní neutrální vztek pochybování smutek štěstí radost láska strach lhostejnost nenávist hněv zvědavost nejistota přátelství

4 Lze city pozorovat na druhých lidech?

5 City se navenek projevují v chování: mimika gesta držení a pohyby celého těla zabarvení hlasu činnost nervové soustavy ( zrychlený tep, zrychlený dech, zčervenání, zblednutí…) detektor lži usvědčí každého

6 City lze rozdělit na různé druhy 1.podle úrovně: nižší - tělesné city (prožívání stavu organismu) vyšší - city společenského vědomí (vznikají v procesu socializace)  intelektuální (zvědavost, radost z poznání…)  estetické (cit krásna, ošklivého, komického…)  etické (pocit viny, křivdy, výčitky svědomí…) únava bolest

7 podle časového trvání a intenzity : citové reakce (sekundy, minuty)  útočné, obranné, sociální  afekty ( bouřlivé, přehnané cit. reakce ) citové stavy (nálada) (hodiny, dny) citové vztahy (roky)  vášně ( silný citový vztah )

8 I city mají své vlastnosti protikladnost citů (láska x nenávist ) smíšenost citů (vztek + zklamání) pestrost časového trvání (sekundy až roky) nakažlivost (přenášení citů) x

9 I city mají své vlastnosti adaptace ( změna v intenzitě u opakujících se podnětů ) aktuálnost ( neopakovatelnost prožití v téže podobě ) podmíněnost (opakováním podnětů - upevnění) hloubka (zasáhnou povrchně nebo celou osobnost) Emoce motivují naše chování kladně i záporně. MYSLETE POZITIVNĚ!!

10 Děkuji za pozornost. Snad odcházíte s dobrým pocitem.


Stáhnout ppt "City Pavel Šuranský. Co jsou city a jak vznikají? Prožívání aktuálních událostí, které vnímáme Základem je hodnocení, zda jsou nám podněty příjemné x."

Podobné prezentace


Reklamy Google