Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Brzdy ST27 Ing. Michal Jelínek STROJÍRENSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Brzdy ST27 Ing. Michal Jelínek STROJÍRENSTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Brzdy ST27 Ing. Michal Jelínek STROJÍRENSTVÍ

2 BRZDY

3

4 MECHANICKÉ BRZDY Brzdného účinku se dosahuje silovým způsobem. Mezi vhodně uspořádanými plochami dochází k vzniku smykového tření. Podle funkce, kterou plní v konkrétním stroji, se dělí na brzdy spouštěcí a stavěcí. Podle směru přítlačné síly vůči brzděnému hřídeli se mechanické brzdy dělí na radiální a axiální.

5 RADIÁLNÍ BRZDY ČELISŤOVÉ BRZDY Používají se u jeřábů a u silničních a kolejových vozidel. Čelist nebo čelisti mohou být vzhledem k bubnu nebo kolu uloženy uvnitř (silniční vozidla) nebo vně (jeřáby a kolejová vozidla). U těchto brzd směřuje přítlačná síla do středu nebo od středu brzděného kotouče. Podle konstrukce se jedná o brzdy čelisťové nebo pásové.

6 ČELISŤOVÉ BRZDY Obrázek 1: jednočelisťová brzda Pro malé výkony (ruční zdvihadla) Namáhá hřídel ohybem

7 ČELISŤOVÉ BRZDY Obrázek 2: Brzdová čelist S‘ – plocha pro odvod tepla M t – třecí moment P Z – měrný ztrátový výkon (W/mm 2) P DZ – měrný dovolený ztrátový výkon v – obvodová rychlost M B – brzdicí moment p D – dovolený tlak f – součinitel tření v brzdě BRZDOVÁ ČELIST

8 ČELISŤOVÉ BRZDY Obrázek 3: Dvoučelisťová brzda Brzda používaná u jeřábů V klidovém stavu je zabrzděná

9 ČELISŤOVÉ BRZDY Obrázek 4: Bubnová brzda DVOUČELISŤOVÁ BUBNOVÁ BRZDA Čelisti uvnitř bubnu Používá se u automobilů F t ´– třecí síla mezi koly a vozovkou M t – třecí moment F pi – síla od brzdového válečku f a – součinitel tření mezi koly a vozovkou

10 PÁSOVÉ BRZDY Používají se zejména u ručních zdvihadel s malými rychlostmi zdvihu, u jeřábů apod. Materiál bubnu je ocel nebo litina, brzdový pás může být ocelový nebo obložený. Výpočet vychází ze známých vztahů pro vláknové tření (Eulerovy vztahy).

11 PÁSOVÉ BRZDY Obrázek 5: Pásová brzda JEDNODUCHÁ PÁSOVÁ BRZDA

12 AXIÁLNÍ BRZDY U těchto brzd působí přítlačná síla ve směru osy brzděného kotouče. Podle konstrukce se jedná o brzdy kotoučové, lamelové, kuželové a samočinné. KOTOUČOVĚ BRZDY Používají se u automobilů, motocyklů, jízdních kol a menších letadel. Brzdí třecím kotoučem, a to jednou nebo oběma čelními plochami. Brzdové destičky jsou opatřeny třecím obložením, které má vysokou odolnost. Pracují na stejném principu jako kotoučové spojky s jakýmkoli ovládáním. Brzdicí část je spojena s rámem stroje a neotáčí se. Přívod ovládací energie je proto oproti spojce jednodušší.

13 KOTOUČOVÉ BRZDY KOTOUČOVÁ BRZDA AUTOMOBILU Obrázek 6: Kotoučová brzda

14 LAMELOVÉ BRZDY Brzdicí kotouč nahrazují lamely. Konstrukce je podobná lamelovým spojkám. Zvětšuje se tak třecí plocha, aniž by docházelo k příliš velkému zvětšování průměru kotouče. Používají se u větších nebo rychlých, zejména vojenských letadel. KUŽELOVÉ BRZDY Jejich uspořádání je obdobné jako u hřídelových spojek. Část spojky je pevně spojena s konstrukcí a druhá s otáčejícím se hřídelem. Axiálním posuvem vůči sobě je pak dosaženo brzdicího efektu.

15 SAMOČINNÉ BRZDY Z hlediska principu činnosti a konstrukce se jedná o zvláštní druh brzd kuželových, kotoučových nebo lamelových. Jsou konstruovány tak, aby byl brzděný moment úměrný velikosti momentu vyvolaného břemenem. Používají se u kladkostrojů a navijáků jako spouštěcí brzdy. Obrázek 7: Samočinná kuželová brzda 1 – řetězovka 2 – šnek 3 – šnekové kolo 4 – řetězka pro řetěz břemene 5 – brzdový kužel

16 SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY KŘÍŽ, Rudolf a kol. Stavba a provoz strojů I: Části strojů. Praha: SNTL, 1977. L13-C2-V-43f/25559. MRÁZ, Libor. Stavba a provoz strojů I: Pracovní sešit pro II. ročník. Interní vydání pro SPŠ ZLÍN 2008


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Brzdy ST27 Ing. Michal Jelínek STROJÍRENSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google