Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HŘÍDELE PRINCIP, ÚČEL, ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ. HŘÍDELE -válcové součásti umožňující a přenášející rotační pohyb -dle použití se rozdělují do dvou skupin:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HŘÍDELE PRINCIP, ÚČEL, ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ. HŘÍDELE -válcové součásti umožňující a přenášející rotační pohyb -dle použití se rozdělují do dvou skupin:"— Transkript prezentace:

1 HŘÍDELE PRINCIP, ÚČEL, ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ

2 HŘÍDELE -válcové součásti umožňující a přenášející rotační pohyb -dle použití se rozdělují do dvou skupin: nosné a hybné

3 Nosné hřídele - také někdy osy, mohou být: - nepohyblivé v rámu stroje, nesou otáčející se součásti, jako kladky, řetězky, bubny zdvihadel, vodící kladky apod. - otočné s naklínovanými nebo nalisovanými koly, které však nepřenášejí kroutící moment, např. nápravy železničních vagonů.

4 Hybné hřídele - Přenášejí kroutící moment, dělí se na: -namáhané prostým krutem -namáhané krutem a ohybem -namáhané dynamicky

5 HŘÍDELOVÉ ČEPY - části hřídelů, kterými se hřídel opírá o rám stroje apod. Síly, vyvolané zatížením hřídele se přenášejí stykovou plochou čepů na ložiska. Pohybem v ložisku dochází k tření, které se mění na teplo. Vhodnou konstrukcí čepů lze snížit tření a tím zvýšit účinnost stroje a předcházet nadměrnému opotřebení. Podle směru, kterým působí zatížení, rozeznáváme čepy: -radiální – přenášejí síly působící kolmo na čep -axiální – síly působí v ose čepu (hřídele)

6 Radiální čepy - válcové: Čelní: Krční: Vytvořeny na konci hřídele U hřídelů s převislými konci nebo uložených na více než dvou podpěrách

7 Radiální čepy - kuželové: Kromě radiální, zachytí i menší axiální sílu, zajišťují hřídel proti osovému posunutí v jednom směru.

8 Radiální čepy - kulové: Umožní vychýlení hřídele ve všech směrech; pro malá zatížení a malé rychlosti.

9 Axiální čepy - Nožní (patní) válcové : Pro malé tlaky; čep je kalený, opírá se o kalenou podložku.

10 Axiální čepy - Nožní (patní) kuželové : Kromě axiální, zachytí i radiální sílu, zajišťují hřídel proti osovému posunutí v jednom směru.

11 Axiální čepy - Nožní (patní) kulové : Samo stavitelný; tření ve velké ploše.

12 Axiální čepy - P rstencové :

13 Axiální čepy - Hřebenové: Výrobně náročné = drahé

14 Radiální čepy jsou namáhány na ohyb a otlačení, někdy i krutem, proto je nutno při jejich výpočtu uvažovat kombinovanou pevnost. Axiální čepy jsou namáhány na tlak (otlačení).

15

16 Materiály hřídelů


Stáhnout ppt "HŘÍDELE PRINCIP, ÚČEL, ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ. HŘÍDELE -válcové součásti umožňující a přenášející rotační pohyb -dle použití se rozdělují do dvou skupin:"

Podobné prezentace


Reklamy Google