Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41) František Volek STROJÍRENSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41) František Volek STROJÍRENSTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41) František Volek STROJÍRENSTVÍ

2 MECHANIZMUS S PŘERUŠOVANÝM POHYBEM »Hlavní součást pohybuje hnanou součástí, která střídá pohyb s klidovými polohami. »Mechanizmy s přerušovaným pohybem mění kývavý nebo plynulý otáčivý pohyb na pohyb přerušovaný, a to otáčivý nebo posuvný. otáčivý na přerušovanýkyvný na a) rotační a b) posuvný

3 REGULAČNÍ A BRZDÍCÍ MECHANIZMY »Regulační a brzdící mechanizmy mají za úkol řídit průběh rychlosti pohybu, který vykonává součást pod vlivem vnější síly.

4 DĚLENÍ REGULAČNÍCH A BRZÍCÍCH MECHANIZMŮ »Rychlostní regulátory »mechanizmy k udržování stálé rychlosti stroje »Brzdící mechanizmy »k zpomalování rychlosti součásti až do klidu »Tlumící mechanizmy »k uklidnění pohybu součásti kmitající kolem rovnovážné polohy

5 RYCHLOSTNÍ MECHANIZMY »Rychlostní regulátory vyrovnávají nerovnoměrnosti způsobené změnami zatížení stroje, které zpravidla trvají několik otáček. »Jedná se o odstředivé regulátory (odstředivá síla je vyvozena hmotností dvou otáčejících se závaží, zátěžná síla pružinou) a regulátory s třením mezi tělesy.

6 BRZDÍCÍ MECHANIZMY »Brzdící mechanizmy mají rychlost tělesa zpomalovat, v mezním případě až zastavit. »Brzděním se odebírá tělesu pohybová energie a přeměňuje se v teplo. »Kromě toho musí brzdící moment překonat hnací moment, jestliže pohon nebyl při brzdění vyřazen.

7 TLUMÍCÍ MECHANIZMY »Pohyblivé systémy vychýlené silou z klidové polohy se snaží zaujmout novou rovnovážnou polohu. »Bez působení odporů by pohyb systému kolem rovnovážné polohy neustal, systém by kmital netlumeně. »Tření v uložení a o vzduch však pozvolna uvádí systém do klidu. »Přídavné tlumící zařízení způsobí rychlé uklidnění, odejme kmitající součásti pohybovou energii a přemění ji v teplo. »Vhodné je tlumení vzduchem, pružinami nebo kapalinami.

8 SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41) František Volek STROJÍRENSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google