Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Strojírenství Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Strojírenství Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41)"— Transkript prezentace:

1 Strojírenství Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41)
František Volek

2 Mechanizmus s přerušovaným pohybem
Hlavní součást pohybuje hnanou součástí, která střídá pohyb s klidovými polohami. Mechanizmy s přerušovaným pohybem mění kývavý nebo plynulý otáčivý pohyb na pohyb přerušovaný, a to otáčivý nebo posuvný. otáčivý na přerušovaný kyvný na a) rotační a b) posuvný

3 Regulační a brzdící mechanizmy
Regulační a brzdící mechanizmy mají za úkol řídit průběh rychlosti pohybu, který vykonává součást pod vlivem vnější síly.

4 DĚLENÍ REGULAČNÍCH A BRZÍCÍCH MECHANIZMŮ
Rychlostní regulátory mechanizmy k udržování stálé rychlosti stroje Brzdící mechanizmy k zpomalování rychlosti součásti až do klidu Tlumící mechanizmy k uklidnění pohybu součásti kmitající kolem rovnovážné polohy

5 Rychlostní mechanizmy
Rychlostní regulátory vyrovnávají nerovnoměrnosti způsobené změnami zatížení stroje, které zpravidla trvají několik otáček. Jedná se o odstředivé regulátory (odstředivá síla je vyvozena hmotností dvou otáčejících se závaží, zátěžná síla pružinou) a regulátory s třením mezi tělesy.

6 BRZDÍCÍ MECHANIZMY Brzdící mechanizmy mají rychlost tělesa zpomalovat, v mezním případě až zastavit. Brzděním se odebírá tělesu pohybová energie a přeměňuje se v teplo. Kromě toho musí brzdící moment překonat hnací moment, jestliže pohon nebyl při brzdění vyřazen.

7 TLUMÍCÍ MECHANIZMY Pohyblivé systémy vychýlené silou z  klidové polohy se snaží zaujmout novou rovnovážnou polohu. Bez působení odporů by pohyb systému kolem rovnovážné polohy neustal, systém by kmital netlumeně. Tření v  uložení a o vzduch však pozvolna uvádí systém do klidu. Přídavné tlumící zařízení způsobí rychlé uklidnění, odejme kmitající součásti pohybovou energii a přemění ji v teplo. Vhodné je tlumení vzduchem, pružinami nebo kapalinami.

8 SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ


Stáhnout ppt "Strojírenství Stavba a provoz strojů Kinematické mechanizmy II (ST41)"

Podobné prezentace


Reklamy Google