Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ruské Vánoce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ruské Vánoce."— Transkript prezentace:

1 Ruské Vánoce

2 Vánoce se v tradičně pravoslavném Rusku slaví až 7
Vánoce se v tradičně pravoslavném Rusku slaví až 7.ledna, protože církev stále používá Juliánský kalendář - a ten je oproti našemu Gregoriánskému kalendáři o 13 dní opožděn.

3 Náš sedmý leden tedy odpovídá 25. prosinci
Náš sedmý leden tedy odpovídá 25.prosinci. Oslavy se tak liší od toho, co známe u nás - v Rusku následují Vánoce až po Novém roce. Novoroční oslavy začínají 31.prosince. Domácnosti se slavnostně vyzdobí, nemůže chybět stromek, "jolka".

4 Večer se lidé sejdou u slavnostního stolu, vyměňují si dárky a dětem naděluje děda Mráz (děd Moroz), kterého často doprovází Sněhurka (Sněguročka). O půlnoci pak lidé vyjdou do ulic a vítají Nový rok. Pravoslavné Vánoce (Rožděstvo) jsou po Velikonocích nejdůležitějším církevním svátkem Ruska. Za sovětské éry byl potlačován, v současnosti však znovu ožívá. O půlnoci ze 6. na 7. ledna začínají ve všech pravoslavných chrámech mše, které trvají až do časných ranních hodin. Mnoho lidí si přichází poslechnout nádherné sborové skladby.

5 Vhodnou příležitostí k oslavám zůstal i začátek nového roku podle starého kalendáře, který připadá na 14. ledna. Byty a restaurace se pestře vyzdobí papírovými řetězy a slaví se jako u nás na Silvestra.

6 Ruské vánoční svátky jsou stejně jako evropské  syntézou pohanských pověr, zvyků a rituálů s křesťanskou připomínkou narození Spasitele. Příprava na ně začíná 28. listopadu předvánočním půstem, který trvá až do 6. ledna, tedy 40 dní. Dnes už přísný půst v Rusku drzí jen hrstka pravověrných.

7 V předvečer vánočního svátku se pak v chrámech slouží bohoslužby nazvané Carskije časy a věřící je slaví především zpěvem. K předvečeru neodmyslitelně patřily také lidové zvyky, rituály a koledy. Koledníci byli všude vítáni, protože svými písněmi o narození Krista a příchodu mudrců z východu vyjadřovali přání štěstí a hojnosti.

8 Dnešní ruský vánoční stůl je, stejné jako ten dávný, velmi bohatý, plný jídla, které dřív věřícím vynahrazovalo podstoupený půst. Na svátečním stole nesmí chybět kutja (kaše z pšenice nebo ječmene, vařená s medem, rozinkami, mákem a ořechy) a vzvar (kompot ze sušeného ovoce) a mnoho dalších jídel.

9 Obrázky

10 Zpracovali: Marcela Kvízová Ladislav Němec Tereza Stýskalová


Stáhnout ppt "Ruské Vánoce."

Podobné prezentace


Reklamy Google