Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lidové zvyky a obyčeje Jak dodržujeme tradice Zpracovala: Bc. Jarmila Havelková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lidové zvyky a obyčeje Jak dodržujeme tradice Zpracovala: Bc. Jarmila Havelková."— Transkript prezentace:

1 Lidové zvyky a obyčeje Jak dodržujeme tradice Zpracovala: Bc. Jarmila Havelková

2 Obsah  Co je to lidový zvyk?  Nový rok, Tři králové  Hromnice, Masopust, Valentýn  Postní doba, Vynášení smrti a přinášení léta  Velikonoce  Filipojakubská noc  Máje  Letnice  Sklizeň, poutě, dušičky  Posvícení, Advent, Mikuláš, Vánoce  Silvestr

3 Lidový zvyk a tradice  Tradice ctění svátků a oslav, obvykle na venkově, které se dědí z pokolení na pokolení.  Dělí se na:  Rodinné  Společenské  Národní a národnostní

4 Lidové zvyky a obyčeje  Často se vázaly na běh slunce a proměny přírody během roku, souvisely se zemědělstvím, které bylo pro drtivou většinu obyvatel hlavním zdrojem obživy.  Církev dokázala starým zvyků vtisknout ráz křesťanského svátku.

5 Nový rok a Tři králové  1. leden a 6. leden  Nový rok – na Nový rok chodívali po domácnostech koledníci s přáním šťastného nového roku. Dostávali za to od lidí malou odměnu.  Tři Králové – původně církevní svátek, zjevení Páně.  Caspar, Melichar, Baltazar = legenda

6

7 Hromnice  2. Únor  Původně svíčka hromnička, která se zapalovala vždy při bouřce.  Významná událost ze života Svaté rodiny – Josefa Marie přivezli svého syna Ježíše do jeruzalemského chrámu, aby ho zasvětili bohu.  Symbol – světlo = dobro (tma = zlo)

8

9 Masopust  Únor  Lidový společenský obyčej, svátek s tancem, často v maskách, s množstvím jídla a pití.  Milovaly jej všechny vrstvy obyvatelstva  Církvi se příliš tento svátek nelíbil

10

11 Valentýn  14. Únor  Svátek zamilovaných  Valentýn – původně kněz, který oddával zamilované tajně proti vůli jejich rodičů.  U nás se začal slavit poměrně nedávno.

12

13 Postní doba  Únor – březen  Doba předvelikonoční  Období kání, sebezpytování a rozjímání  Lidé se v té době dobrovolně vzdávají dobrého jídla, pití a různých radovánek, protože si připomínají 40 dní, které Ježíš strávil na poušti.

14 Vynášení smrti a přinášení léta  Březen  Lidový zvyk, má původ v pohanských obřadech.  Smrt představovala zimu, kterou už lidé chtěli mít za sebou. Proto ji symbolicky odnášeli a zbavovali se jí.  Přinášení léta – děvčata chodila po vsi s koledami a říkadly  Léto symbolizoval ozdobený stromek anebo loutka malého dítěte v peřince.

15

16 Velikonoce  Březen – duben  Patří k vrcholům církevních svátků  Zmrtvýchvstání Krista po jeho ukřižování  Oslavy také souvisí s příchodem jara  Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, to znamená, že každý rok je nutné je vypočítat podle předem stanovených tabulek.

17

18 Velikonoce  Pašíjový týden  Hod boží velikonoční  Pondělí velikonoční

19

20 Filipojakubská noc  30. Dubna / 1. Května  Zlé síly měly větší moc než kdy jindy v roce.  Ochranné ohně, které se zapalovaly v podobě velikých hranic, působily proti zlým nadpřirozeným silám.

21

22 Máje  1.květen  Stavění tzv. májí / májek (strom ozdobený lidovými ozdobami, zasazený na vysokém kmeni)  Strážný duch obce  Svátek práce

23

24 Letnice  Květen – červen  Zčásti církevní svátek – svatodušní – pokračování Velikonoc  Zčásti lidový obyčej – jízdy králů, čištění studánek

25

26 Sklizeň  Září – listopad  Vyvrcholení jarních a letních lidových obyčejů.  Dobrá úroda a bohatá sklizeň byly jistotou, e v hojnosti a dostatku lidé přečkají zimu.  Dožínky, dočesná, vinobraní

27

28 Poutě  Pouť znamenala původně putování věřících na některé svaté místo (na poutním místě se pak konala mše).  Po mši se pak poutníci věnovali zábavě – zašli do hospody nebo nakupovali na trhu.

29

30 Dušičky  1. a 2. listopad  Svátek všech svatých a Památka všech zemřelých  Křesťanská víra věří ve vzmrtvýchvstání (posmrtný život).  Na hrobech zesnulých se rozsvěcují svíčky, aby svítily na cestu duším zemřelých na onen svět.

31

32 Posvícení  Říjen – listopad  Hody – konalo se obvykle v neděli, ale protáhlo se často až na několik dní.  Každá vesnice měla posvícení v jinou neděli a tak to byl důvod k tomu, aby se známí a rodiny ze sousedních vesnic navzájem o hodech navštěvovali.

33 Advent  Listopad – prosinec  Období čtyř týdnů před Štědrým dnem  Adventus – příchod  Věřící měli zachovat střídmost v jídle i ptí a dodržovat zákaz tance.

34

35 Mikuláš  6. prosinec  V podvečer chodí od domu k domu Mikuláš a rozdává dětem dárky. Spolu s ním chodí čert a trestá nehodné děti.  Mikuláš byl duchovní. Žil asi ve 3. nebo 4. Století.  Byl známý svojí dobrotou a ochotou pomáhat chudým.

36

37 Vánoce  24.12 – 26.12.  Pro křesťany – oslava narození Božího syna  Pro všechny – sváteční dny plné štěstí a rodinné pohody  Štědrý den  Boží hod vánoční  Svátek svatého Štěpána

38

39 Silvestr  Není ani lidovým ani církevním svátkem.  Je to spíše společenská záležitost  Oslava posledního dne v roce

40 Použité zdroje  VELEBNÁ, Eva. Lidové zvyky a obyčeje v křesťanském roce. Ilustrace Simona Podrubská. Úvaly u Prahy : Albra, 1996. 47 s.  CITA, Jaroslav. Pohádky z palouku. Jaroslav Cita. 1. vyd. Ostrava : Librex, 1998. 93 s. ISBN 80-7228-046-5.  MIKOLÁŠKOVÁ, Eva. Rok s Janičkou. Ilustroval Adolf Dudek. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 2005. 63 s. ISBN 80-204-1330-8.

41


Stáhnout ppt "Lidové zvyky a obyčeje Jak dodržujeme tradice Zpracovala: Bc. Jarmila Havelková."

Podobné prezentace


Reklamy Google