Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypracoval: Michal Klaus. Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista.Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypracoval: Michal Klaus. Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista.Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským."— Transkript prezentace:

1 Vypracoval: Michal Klaus

2 Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista.Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům.Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu.

3 Již ve 3. století někteří křesťanští teologové uvadějí 25. prosinec jako datum Kristova narození. Oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336. Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století.

4 V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází.V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.

5

6 K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny též připadá.

7 Vánoční stromeček je vedle jesliček nejznámějším symbolem Vánoc. Betlém nebo též jesličky je umělecké vyobrazení znázorňující Svatou rodinu. Právě narozený Ježíš leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách a Panna Maria a svatý Josef o něj pečují.

8 K vánočním zvykům patří pochopitelně i vánoční cukroví a rozdávání dárků…

9

10 Nový rok - svátek začátku nového roku. Podle celosvětově nejrozšířenějšího gregoriánského kalendáře připadá na 1. ledna. V noci z 31. prosince na 1. ledna svět slaví konec roku a tak i začátek nového – Silvestrovské oslavy. Před Novým rokem si jednotlivci, rodiny i firmy posílají blahopřejné novoročenky, s hezkým či vtipným obrázkem a s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím roce.

11 Nový rok je v ČR, ale i v dalších zemích světa státní svátek. Podle jiných kalendářů připadají oslavy nového roku na jiné dny: v juliánském kalendáři, který používá pravoslavná církev, připadá Nový rok na 14. ledna podle gregoriánského kalendáře

12 1. leden: První oficiální den roku Gregoriánského kalendáře, používaný v největším počtu zemí. Ve Východní ortodoxní církvi začíná Nový rok 14. lednem (1. leden Juliánského kalendáře). V mnoha zemích, kde převládá pravoslaví se slaví oba svátky Nového roku, jak Gregoriánský, tak i Juliánský.

13 Gregoriánský Nový rok je civilním svátkem zatímco Juliánský, nazývaný „Starý Nový rok“, je církevním svátkem. Vlastní církevní liturgický kalendář začíná 1. zářím, dále pokračuje každoročně oslavami narození Ježíše Krista v zimě (Vánoce), jeho smrtí a zmrtvýchvstáním na jaře (Velikonoce), k jeho nanebevstoupení v létě až po nanebevzetí jeho matky na podzim.

14 Vypracoval: Michal Klaus www.michalklaus.cz


Stáhnout ppt "Vypracoval: Michal Klaus. Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista.Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským."

Podobné prezentace


Reklamy Google