Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V ÁNOCE V Ř ECKU. C O PRO Ř EKY ZNAMENAJÍ V ÁNOCE ? Vánoce v Řecku jsou svátkem narození Krista. Slaví se 25. a 26 prosince a znamenají druhý největší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V ÁNOCE V Ř ECKU. C O PRO Ř EKY ZNAMENAJÍ V ÁNOCE ? Vánoce v Řecku jsou svátkem narození Krista. Slaví se 25. a 26 prosince a znamenají druhý největší."— Transkript prezentace:

1 V ÁNOCE V Ř ECKU

2 C O PRO Ř EKY ZNAMENAJÍ V ÁNOCE ? Vánoce v Řecku jsou svátkem narození Krista. Slaví se 25. a 26 prosince a znamenají druhý největší pravoslavný svátek po Velikonocích. Přičemž 24. prosinec je pro Řeky normální pracovní den.

3 Oslava Vánoc v začíná už 40 dní předem. Na Štědrý den děti chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého. V minulosti byl hlavním svátkem Nový rok, s postupným začleňováním Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách se však dárky dosud dávají o Vánocích i na Nový rok.

4 Ještě před několika desetiletími nebyl v Řecku znám pojem vánoční stromeček. Ale dnes se Athény chlubí jedním z největších venkovních vánočních "stromů" na světě. Je vyroben z tisíců kabely spojených světel.

5 Vzhledem k propojení každodenního života Řeků s mořem, je nejstarší tradicí zdobení lodí, loděk a člunů. Zvyk zdobení vánočních stromů se ujal mnohem později, především za vlády bavorského krále Otty.

6 Podává se krůta s kaštanovou nádivkou, mleté maso a piniové oříšky, někdy se peče sele, jehně nebo ryby. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku. Podle pověsti zachraňoval potápějící se lodě, a tak mu z vousů crčí slaná voda. N A Š TĚDRÝ DEN

7 T YPICKÝM VÁNOČNÍM POKRMEM JE POSVÁTNÝ CHLÉB C HRISTOPSOMO. J E SLADKÝ A PŘIPOMÍNÁ NAŠI VÁNOČKU NEBO MAZANEC.

8 Vánoce jsou v Řecku pojímány jako součást dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králů. Až do 1. ledna se rodiny setkávají, a hrají společenské hry. 1.ledna se nalévá svatá voda Sv. Vassila do všech mís a nádob na vodu po celém domě.

9 N OVÝ ROK V Ř ECKU

10 Vypracoval: Ivan Brabec 9.B


Stáhnout ppt "V ÁNOCE V Ř ECKU. C O PRO Ř EKY ZNAMENAJÍ V ÁNOCE ? Vánoce v Řecku jsou svátkem narození Krista. Slaví se 25. a 26 prosince a znamenají druhý největší."

Podobné prezentace


Reklamy Google