Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hoj, ty štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hoj, ty štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku?"— Transkript prezentace:

1

2 Hoj, ty štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku?

3 „ Betlémské světlo je poselstvím míru a porozumění. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, si lidé nosí z kostelů do svých domovů.

4

5

6 Na Barboru, se řežou větvičky třešní „Barborky“. Do vázy ¨dáme tolik větviček, kolik se nás sejde kolik se nás sejde u vánočního stolu. Větvičky označíme u vánočního stolu. Větvičky označíme lístky se jmény. Komu na Štědrý den větvička rozkvete, tomu se splní v příštím roce přání.

7 Na Štědrý večer se pod talíře dávají rybí šupiny pro štěstí a také pro zlepšení finanční situace rodiny. Místo šupiny se může pod talíř položit i drobná mince.

8

9 Zaklepáním střevícem svobodné dívky na kurník se předpovídalo, zdali se do roka vdá. Pokud na zaklepání reagoval kohout zakokrháním, dívka se vdá, pokud zakdáká slepice, dívka se vdá, pokud zakdáká slepice, dívka ¨zůstane doma.

10 Svobodné dívky na Štědrý den chodily třást keřem bezu a říkaly: „Třesu třesu bez, pověz mi ty pes, kde můj milý dnes.“ Ze které strany pes zaštěkal, z té měl přijít dívčin ženich. z té měl přijít dívčin ženich.

11 Vánočka tvarem připomíná Ježíška v povijanu, její křížové pletení má ochránit před zlými vlivy. Kdo našel při krájení zapečenou minci, měl jistotu, že bude zdráv a bohatý po celý následující rok.

12 Tavení olova o Štědrém večeru předvídá budoucnost – pokud je kousek olova rovný – příští rok bude poklidný, bez velkých problémů. Pokud je kousek olova zvlněný a nepravidelný, bude následující rok plný zmatků a problémů.

13 Legenda o jmelí praví,že bylo původně stromem, z jehož dřeva vyřezal Josef pro Ježíška kolébku. Později z něj Římané vyrobili kříž, na kterém byl ukřižován. Říká se, že novoroční políbení pod jmelím zaručí milencům věrnou lásku na celý rok.

14 Nohy u stolu při štědrovečerní večeři se svazovaly řetězem, aby se rodina nerozpadla a za rok se zase celá sešla. V některých krajích se na stůl dávala ošatka s plodinami, které dalo hospodářství. a za rok se zase celá sešla. V některých krajích se na stůl dávala ošatka s plodinami, které dalo hospodářství.

15 Stavění vánočních jesliček se v našich zemích traduje již od 16. století. Prvními betlémy, byly zdobeny kostely, ale brzo se tento zvyk nastěhoval i do měšťanských domů, poté co Josef II. vykázal betlémy z kostelů poté co Josef II. vykázal betlémy z kostelů.

16 Zdobení vánočního stromku se u nás objevilo na konci 19. století. Na venkově byly stromky menší a ozdobené červenými jablíčky a řetězy. Stromek se odstrojil na svátek Tří králů. na svátek Tří králů..

17 K nejznámějším vánočním květinám patří vánoční hvězda s červenými listy na vrcholcích výhonů. s červenými listy na vrcholcích výhonů. Již před staletími byla oblíbená růže z Jericha, vzácná rostlina z arabských pouští.

18 Poblíž stolu si hospodyně připraví podnos s jídlem, aby neporušila pověru, že během večeře se nevstává a rodina napřesrok zůstala spolu.

19 přejí Všem čtenářům zaměstnanci Knihovny města Olomouce

20 Zdroje:http://www.ceskykutil.cz/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoce http://www.lacultura.cz/2011/12/staronove-vanoce/ Informační zdroje knihovny


Stáhnout ppt "Hoj, ty štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku?"

Podobné prezentace


Reklamy Google