Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ U Č EBNÍ MATERIÁL Č í slo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0232 N á zev projektu EU pen í ze středn í m š kol á m Masarykova OA Jič í n N á zev š koly.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ U Č EBNÍ MATERIÁL Č í slo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0232 N á zev projektu EU pen í ze středn í m š kol á m Masarykova OA Jič í n N á zev š koly."— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ U Č EBNÍ MATERIÁL Č í slo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0232 N á zev projektu EU pen í ze středn í m š kol á m Masarykova OA Jič í n N á zev š koly MASARYKOVA OBCHODN Í AKADEMIE, 17. listopadu 220, Jič í n Předmět Český jazyk, Jazykově-literární seminář Tematický okruh Práce s neuměleckým textem a efektivní komunikace T é ma Asertivita Označen í DUMU VY_12_INOVACE_129 Jm é no autora Petr Brož Datum vytvořen í 21. března 2014 Anotace Materiál seznamuje studenty s podstatou a cílem asertivního jednání. Uvádí základní asertivní práva a některé asertivní dovednosti. Součástí materiálu je i cvičení k rozpoznání uvedených technik jednání.

2 Podstata asertivity Věcný a neústupný komunikační styl Věcný a neústupný komunikační styl Součástí zdvořilost, ohleduplnost a vstřícnost k partnerovi v komunikaci Součástí zdvořilost, ohleduplnost a vstřícnost k partnerovi v komunikaci Vědomé se vyhýbání faulům. Vědomé se vyhýbání faulům.

3 Cíl asertivního jednání Věcně čelit neoprávněné kritice, manipulaci, agresivním výpadům Věcně čelit neoprávněné kritice, manipulaci, agresivním výpadům Asertivní trénink určen: Asertivní trénink určen: - pro plaché, neprůbojné jedince - pro ty, kteří naopak reagují velmi podrážděně a mají sklony vyvolávat slovní konflikty.

4 Asertivní práva Spolehněte se na vlastní názor víc než na názor druhých Spolehněte se na vlastní názor víc než na názor druhých Uděláte-li něco za druhého, pak jedině z vlastního svobodného rozhodnutí Uděláte-li něco za druhého, pak jedině z vlastního svobodného rozhodnutí Můžete se rozhodnout i nelogicky a nejste povinni nikomu vysvětlovat, proč jste se takto rozhodli Můžete se rozhodnout i nelogicky a nejste povinni nikomu vysvětlovat, proč jste se takto rozhodli Máte právo chovat se nezávisle na tom, zda to druzí budou schvalovat Máte právo chovat se nezávisle na tom, zda to druzí budou schvalovat Máte právo chybovat Máte právo chybovat Máte právo změnit názor Máte právo změnit názor Máte právo neomlouvat se Máte právo neomlouvat se Máte právo říci, že nevím Máte právo říci, že nevím Máte právo prohlásit, že tomu či onomu nerozumím Máte právo prohlásit, že tomu či onomu nerozumím Máte právo pronést, že některé věci jsou mi takříkajíc „jedno“. Máte právo pronést, že některé věci jsou mi takříkajíc „jedno“. Ale žádné z práv se nemá přehánět a zneužívat proti druhým.

5 Základní asertivní dovednosti Volná informace Volná informace Sebeotevření Sebeotevření Asertivní NE Asertivní NE Pokažená gramofonová deska Pokažená gramofonová deska Přijatelný kompromis Přijatelný kompromis Otevřené dveře Otevřené dveře Selektivní ignorování Selektivní ignorování

6 Volná informace Snižuje ostych při zahajování rozhovoru Snižuje ostych při zahajování rozhovoru Učí hovořit o sobě bez přehnané plachosti a stydlivosti / Co děláme rádi, co nás těší, co nás tíží, co plánujeme..../. Učí hovořit o sobě bez přehnané plachosti a stydlivosti / Co děláme rádi, co nás těší, co nás tíží, co plánujeme..../.

7 Sebeotevření Omezuje manipulaci sdělením vlastních kladných i záporných vlastností Omezuje manipulaci sdělením vlastních kladných i záporných vlastností Umožňuje klidně sdělit i takové věci, které třeba dříve způsobovaly pocity nevědomosti, nebo dokonce viny Umožňuje klidně sdělit i takové věci, které třeba dříve způsobovaly pocity nevědomosti, nebo dokonce viny Princip „dej – dostaneš“. Princip „dej – dostaneš“.

8 Asertivní NE Podstata spočívá v nácviku odpovědi „ne“ na nepřijatelné požadavky, a to bez pocitu viny Podstata spočívá v nácviku odpovědi „ne“ na nepřijatelné požadavky, a to bez pocitu viny Mnohdy nemáme na vybranou a odmítnutím se někoho musíme dotknout Mnohdy nemáme na vybranou a odmítnutím se někoho musíme dotknout Také ale řada situací, v nichž odmítnutí „hned“ je vůči partnerovi podstatně lidštější. Také ale řada situací, v nichž odmítnutí „hned“ je vůči partnerovi podstatně lidštější. Někomu se zalíbíte a projeví o vás zcela jednoznačný zájem. Vám však není ani trochu sympatický. Neumíte však říci „ne“........ K čemu to až může vést?!

9 Pokažená gramofonová deska Jedna formulace svého názoru, postoje či přání Jedna formulace svého názoru, postoje či přání Bez útočení, bez odklonění od problému Bez útočení, bez odklonění od problému Nenechat se zahltit dalšími a dalšími důvody, pro které je snad nerealizovatelné, co chceme Nenechat se zahltit dalšími a dalšími důvody, pro které je snad nerealizovatelné, co chceme Vytrvale, klidně, přátelsky opakujeme svůj požadavek / své odmítnutí /. Vytrvale, klidně, přátelsky opakujeme svůj požadavek / své odmítnutí /. Zejména např. při reklamaci vadného výrobku.

10 Přijatelný kompromis Snaha o nalézt společné řešení problému Snaha o nalézt společné řešení problému Při takovémto sebe prosazování pozor na možnou ztrátu vlastní sebeúcty. Při takovémto sebe prosazování pozor na možnou ztrátu vlastní sebeúcty.

11 Otevřené dveře Klidné přiznání kritikovi, že v tom, co říká, může být něco pravdy Klidné přiznání kritikovi, že v tom, co říká, může být něco pravdy Umožňuje přijímat kritiku klidně, bez úzkosti či obran a neposkytovat zároveň kritikovi žádné posílení Umožňuje přijímat kritiku klidně, bez úzkosti či obran a neposkytovat zároveň kritikovi žádné posílení Nereagovat na špatnou náladu kritika stejným způsobem Nereagovat na špatnou náladu kritika stejným způsobem Takové výrazy jako: Můžeš mít pravdu..., Máš pravdu...., Může ti to tak připadat...,Snad....,Snad se mýlím....., Podívejme se na věc z jiné stránky...... Takové výrazy jako: Můžeš mít pravdu..., Máš pravdu...., Může ti to tak připadat...,Snad....,Snad se mýlím....., Podívejme se na věc z jiné stránky......

12 Selektivní ignorování Záměrné ignorování informací, které jsou pro nás nedůležité Záměrné ignorování informací, které jsou pro nás nedůležité Druhý je sděluje v afektu. Druhý je sděluje v afektu.

13 Cvičení  Vytiskněte si následující dva texty.  Porovnejte je, charakterizujte a uveďte, které techniky rozhovoru jsou v nich využívány.

14 Ukázka rozhovoru Pojišťovací agent: „Jsem dr. Jeleník. Potřebuji s vámi hovořit.“ Dvořák: „Prosím, a o čem ?“ Agent: „Víte, jsem pracovník pojišťovny a chtěl jsem vám nabídnout služby našeho podniku.“ Dvořák: „Děkuji, ale my žádné pojištění nepotřebujeme.“ Agent: „V řadě situací je však velmi výhodné být pojištěn. Třeba sdružené pojištění domácnosti. Mohou vás vykrást. Nebo vy třeba někoho vyplavíte. Víte, jaká to může být škoda, no to může jít do tisíců.“ Dvořák: „Prosím vás, proč by nás někdo vykrádal? Tady by toho moc neukradl. A když, tak mně ty věci pojišťovna stejně nevrátí.“ Agent: „Pane Dvořák, a nebojíte se, že vám vykradou třeba chatu? Tu taky nemáte pojištěnou.“ Dvořák: „Nemám. Ale co je vám po tom. A jak vůbec víte, že máme chatu?“ Agent: „To víte, že vím.Zrovna teď jsem tam kousek od vás likvidoval takovou nepříjemnou pojistnou událost. No, u Hrazdírů. Tu chatu jim úplně vybílili a ještě roztloukli, co se jim nehodilo. No, co vám mám povídat. Škoda za 70 tisíc.“ Dvořák: „Podívejte, pane....Jelínek? No, já o žádné pojištění nestojím. Nejlépe bude, když odejdete, namáháte se zbytečně.“ Agent: „Já vám dobře radím, neměl byste tak riskovat. Stát se může ledasco.“ Dvořák: „Ano, to máte pravdu. Ale vám. Napřed se sem vetřete, protože se mé ženě představíte tak, že to vypadá, že mě hledá někdo ze zaměstnání. Pak zjistím, že nejenže víte, že mám chatu, ale ještě víte kde. Člověče, vždyť já bych vás mohl žalovat! Co si to vůbec dovolujete? Jestli ihned neodejdete, budu si stěžovat řediteli pojišťovny, že mě obtěžujete.“ Agent: „Pane Dvořák, tak se nerozčilujte, já to s vámi myslím dobře.“ Dvořák: „Vypadněte!“

15 Ukázka rozhovoru Agent: „Jsem dr. Jeleník. Potřebuji s vámi hovořit.“ Dvořák: „Prosím, co si přejete?“ Agent: „Jsem pracovník pojišťovny a chci vám nabídnout nějaká pojištění.“ Dvořák: „Děkuji vám, my žádné nepotřebujeme.“ Agent: „Každý nějaké pojištění potřebuje. Rozumný člověk se brání rizikům různého druhu.“ Dvořák: „Jistě, ale já žádné pojištění nepotřebuji.“ Agent: „Tak třeba chatu nemáte pojištěnou.“ Dvořák: „ Nemám, máte pravdu.“ Agent: Víte, co všechno se může stát? Před nedávnem jsem likvidoval takovou pojistnou událost – no nedaleko od vaší chaty, u Hrazdírů, znáte je, že? Tu chatu jim úplně vybílili, co neodnesli, rozbili. No hrůza. Škoda za 70 tisíc. Neměl byste riskovat.“ Dvořák: „Máte možná pravdu. Ale já žádnou pojistku nechci.“ Agent: „Podívejte, je to pro vaše dobro. No představte si, kdyby se vám něco takového stalo. Však víte, jak to dneska je. Krade se, a ten vandalismus. Je to hrozné.“ Dvořák: „Ano, krádeže a vandalismus jsou skutečně hrozné. Děkuji vám za nabídku. Žádnou pojistku nepotřebuji. Na shledanou.“

16 Doporučené použité materiály MARTÍNKOVÁ, V. Český jazyk pro 3. ročník středních škol. 3. vydání Praha: TRIZONIA 1995. ISBN 80 85573 – 12 – 1. MARTÍNKOVÁ, V. Český jazyk pro 3. ročník středních škol. 3. vydání Praha: TRIZONIA 1995. ISBN 80 85573 – 12 – 1. NOVÁK, T., CAPPONI, V. Asertivně do života, 2. doplněné vydání Praha: Grada Publishing 2004. ISBN 80-247-0989-9. NOVÁK, T., CAPPONI, V. Asertivně do života, 2. doplněné vydání Praha: Grada Publishing 2004. ISBN 80-247-0989-9.


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ U Č EBNÍ MATERIÁL Č í slo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0232 N á zev projektu EU pen í ze středn í m š kol á m Masarykova OA Jič í n N á zev š koly."

Podobné prezentace


Reklamy Google