Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Eroze. Co to je EROZE? Půdní eroze je proces oddělování, transportu a ukládání materiálu erozními většinou abiotickými činiteli. Eroze se vyskytuje jako.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Eroze. Co to je EROZE? Půdní eroze je proces oddělování, transportu a ukládání materiálu erozními většinou abiotickými činiteli. Eroze se vyskytuje jako."— Transkript prezentace:

1 Eroze

2 Co to je EROZE? Půdní eroze je proces oddělování, transportu a ukládání materiálu erozními většinou abiotickými činiteli. Eroze se vyskytuje jako dlouhodobý činitel, který modeluje povrch planety ve všech geologických dobách. Erozi můžeme nejčastěji dělit na erozi vodní, větrnou, ledovcovou, sněhovou, zemní, antropogenní. Půdní eroze je proces oddělování, transportu a ukládání materiálu erozními většinou abiotickými činiteli. Eroze se vyskytuje jako dlouhodobý činitel, který modeluje povrch planety ve všech geologických dobách. Erozi můžeme nejčastěji dělit na erozi vodní, větrnou, ledovcovou, sněhovou, zemní, antropogenní.

3

4 Třídění eroze Eroze půdy se dělí podle různých hledisek: činitele (faktoru) činitele (faktoru) formy formy intenzity intenzity škodlivosti eroze škodlivosti eroze

5 Podle činitele, který vznik eroze způsobuje a který určuje její průběh, se rozlišuje: vodní eroze vodní eroze větrná eroze větrná eroze ledovcová eroze ledovcová eroze zemní eroze zemní eroze sněhová eroze sněhová eroze abraze abraze antropogenní eroze antropogenní eroze

6 Nejčastější formy Eroze u nás VĚTRNÁ EROZE – posuvná, prašná VĚTRNÁ EROZE – posuvná, prašná VODNÍ EROZE – plošná eroze, rýhová, výmolová VODNÍ EROZE – plošná eroze, rýhová, výmolová

7 Ohrožení půd vodní erozí v ČR

8 Labské pískovce

9 Labské pískovce jsou součástí rozsáhlé jednotky označované jako Český masív. Většinu území pokrývají mladší sedimenty - křemenné pískovce svrchnokřídového (turonského) stáří. Přírodní procesy eroze skalního podkladu i akumulace sedimentů působí i v současnosti. Kromě zvětrávání, říční eroze, ukládání i transportu dochází zejména ke skalnímu řícení.

10 Hřensko

11 Příklady eroze ve světě:

12 Eroze na souostroví Kornati Stejně jako většina Jaderského pobřeží, neuniklo souostroví Kornati odlesnění, které proběhlo již v dávné minulosti. Zkázu dokonal velký požár, který vznikl na souostroví v polovině 19. století. Nezbyla tu tedy žádná vzrostlá vegetace, které by chránila půdu před smyvem. Vodní eroze tedy smyla všechnu půdu do moře a obnažila sklaní podloží. Většina vegetace již nemá šanci se tu uchytit. Poslední zbytky zeminy se nacházejí v sedle mezi těmito dvěma kopečky, je tu však patrná vodní eroze ve velmi rozvinutém stadiu.

13

14 Eroze v JAR V Jihoafrické republice je odhadována roční ztráta půdy asi 300 - 400 tun, což odpovídá téměř třem tunám na každý hektar půdy. Dále je odhadováno, že každá tuna vypěstované kukuřice, pšenice nebo dalších plodin představuje ztrátu 20-ti tun půdy!

15 Eroze v USA Mapa zobrazuje průměrnou roční ztrátu půdy za rok vodní erozí na zemědělské půdě v USA (data k roku 1992). je odhadováno, že půda v USA je v současné době erodována sedmnáctkrát rychleji než je trvale udržitelná mez. 90% půdy v USA v současnosti ztrácí půdu rychlostí, která je vyšší než normální eroze.

16 Turecko je jednou ze zemí nejvíce postižených erozí je jednou ze zemí nejvíce postižených erozí v Turecku ohroženo střední nebo těžkou erozí 78% plochy celého tureckého území. v Turecku ohroženo střední nebo těžkou erozí 78% plochy celého tureckého území.

17 Eroze na Islandu


Stáhnout ppt "Eroze. Co to je EROZE? Půdní eroze je proces oddělování, transportu a ukládání materiálu erozními většinou abiotickými činiteli. Eroze se vyskytuje jako."

Podobné prezentace


Reklamy Google