Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vnější činitelé.  Zdroj jejich působení leží mimo Zemi, energii získávají hlavně ze Slunce  Rozsáhlé tvary vzniklé činností vnitřních sil dále dotváří.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vnější činitelé.  Zdroj jejich působení leží mimo Zemi, energii získávají hlavně ze Slunce  Rozsáhlé tvary vzniklé činností vnitřních sil dále dotváří."— Transkript prezentace:

1 Vnější činitelé

2  Zdroj jejich působení leží mimo Zemi, energii získávají hlavně ze Slunce  Rozsáhlé tvary vzniklé činností vnitřních sil dále dotváří vnější činitelé, např. voda, led, vítr, zvětrávání,…  Povrch rozrušují, snižují a zarovnávají Jako modelační činitel se nejvíce uplatňuje déšť, vítr, mráz a voda společně se změnami teplot Každý z těchto činitelů se uplatňuje nejvíce dle místních klimatických podmínek. Většinou působí více činitelů najednou.

3 - procesy, které vedou k rozpadu hornin - je způsobeno  vodou  teplotou  ledem  větrem  kořeny rostlin Rozpad na malé části  balvany  štěrk  písek  prach  nazýváme je ZVĚTRALINY Ty jsou pak přemísťovány vodou, větrem … do jiných míst, kde se ukládají  vznik usazených hornin

4 Vítr působí nejčastěji v suchých oblastech bez rostlinstva  větrná eroze - obrušuje skály  odnos - přemísťuje zvětraliny na jiná místa, písečné přesypy

5 Obrus a viklan Zejména v pouštních oblastech se velmi uplatňuje jako modelační činitel vítr, který unášenými částicemi obrušuje okolní reliéf.Typickým znakem takto vzniklých útvarů je jejich zúžení ve spodní části zhruba do výše 1 m, kde unášecí schopnost větru je největší a proto právě zde dochází k největší erozi.

6

7 Skalní město V bývalých mořských sedimentech voda využívá puklin, které postupně rozšiřuje.K největším změnám pak dochází působením mrazu, kdy voda po zámrazu zvětší svůj objem a trhá masív. Ten se postupně rozpadá na jednotlivé bloky. Déšť a mráz erodují měkčí vrstvy a dál dochází k dělení původního souvislého masívu.

8 Činnost řeky  EROZE - prohlubuje říční koryto a podemílá břehy  SEDIMENTACE - řeka unáší materiál a ukládá ho na dno Voda je jedním z nejvýraznějších modelačních činitelů. Na své cestě krajinou vytváří obrovské množství tvarů, které se od sebe velmi výrazně liší. Cestu řeky od pramene k ústí lze přitom přirovnat k období mládí, dospělosti a stáří, respektive hovoříme o horním, středním a dolním toku řeky.


Stáhnout ppt "Vnější činitelé.  Zdroj jejich působení leží mimo Zemi, energii získávají hlavně ze Slunce  Rozsáhlé tvary vzniklé činností vnitřních sil dále dotváří."

Podobné prezentace


Reklamy Google