Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Činnost vody Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Činnost vody Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků."— Transkript prezentace:

1

2 Činnost vody Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků Činnost moře Činnost moře Činnost moře Činnost moře

3 Tekoucí voda Tekoucí voda je významným činitelem, který se podílí na modelování terénu. Mnoho řek je geologicky velmi starých a v průběhu miliónů let vytvořily říční síť odvodňující celé kontinenty. Rychlost eroze a sedimentace je dána sklonem dna řeky. Tekoucí voda je významným činitelem, který se podílí na modelování terénu. Mnoho řek je geologicky velmi starých a v průběhu miliónů let vytvořily říční síť odvodňující celé kontinenty. Rychlost eroze a sedimentace je dána sklonem dna řeky. Erozní činnost řeky závisí především na jejím spádu. Erozní činnost řeky závisí především na jejím spádu. V místech kde je dno tvořeno tvrdšími horninami, se vytvářejí peřeje a vodopády. V místech kde je dno tvořeno tvrdšími horninami, se vytvářejí peřeje a vodopády.

4 Regulace vodních toků Regulace vodních toků prostřednictvím jezů a přehrad přispěla ke zmírnění nebezpečí záplav. Regulace vodních toků prostřednictvím jezů a přehrad přispěla ke zmírnění nebezpečí záplav. Hydroelektrárny vybudované na přehradách patří k významným zdrojům energie. Hydroelektrárny vybudované na přehradách patří k významným zdrojům energie. Stavby na vodních tocích mají však i negativní ekologické dopady. Brání přirozenému transportu unášeného materiálu a ukládání údolních niv. Stavby na vodních tocích mají však i negativní ekologické dopady. Brání přirozenému transportu unášeného materiálu a ukládání údolních niv.

5 Činnost moře Soustavné působení moře je patrné zvláště na pobřeží, kde se pevnina dostává do přímého kontaktu s mořem. Soustavné působení moře je patrné zvláště na pobřeží, kde se pevnina dostává do přímého kontaktu s mořem. Důležitým modelačním faktorem přímořských oblastí jsou právě mořské vlny, které neustále a v pravidelných intervalech narážejí na pevninu. Vyčnívající skály, skalní brány i jeskyně v pobřežních skalách jsou dalšími charakteristickými útvary vzniklými činností moře. Důležitým modelačním faktorem přímořských oblastí jsou právě mořské vlny, které neustále a v pravidelných intervalech narážejí na pevninu. Vyčnívající skály, skalní brány i jeskyně v pobřežních skalách jsou dalšími charakteristickými útvary vzniklými činností moře.

6 Rozdělení vody-Graf

7 97% vody naší planety tvoří slaná voda.Sladké vody jsou pouze 2,7%.

8 Zajímavosti Voda je hlavní složkou všech živých organismů. Voda je hlavní složkou všech živých organismů. Bez vody by život na této planetě nemohl existovat. Bez vody by život na této planetě nemohl existovat. Voda neustále cirkuluje v koloběhu vody řízeném Sluncem. Sluneční záření způsobuje, že se voda z moří a oceánů vypařuje. Voda neustále cirkuluje v koloběhu vody řízeném Sluncem. Sluneční záření způsobuje, že se voda z moří a oceánů vypařuje. Voda je sloučeninou vodíku a kyslíku. Voda je sloučeninou vodíku a kyslíku. V přírodě se vyskytuje ve třech rozdílných skupenstvích : pevném (led), kapalném (voda) a plynném (vodní pára). V přírodě se vyskytuje ve třech rozdílných skupenstvích : pevném (led), kapalném (voda) a plynném (vodní pára).

9 Čtyři oceány Název oceánu Plocha ( v miliónech km 2 ) Nejhlubší místo ( v metrech ) Průměrná hloubka TICHÝ TICHÝ167 Mariánský příkop 4880m ATLANTSKÝ86 Portorický příkop 3900m INDICKÝ73 Jávský příkop 3800m SEVERNÍ LEDOVÝ 13 Eurasijská pánev 1500m

10 Erozní činnost vody S pustou a bizarní krajinou vymletých roklí se můžeme setkat v proměnlivém prostoru bývalého lomu Silvestr u Březové. Nezpevněné vrstvy sedimentů snadno podléhají erozní činnosti vody. Mírné svahy jsou v horní části rozbrázděny četnými rýhami, které se dolní části svahu spojují a zahlubují. Vzniká tak zajímavý inverzní reliéf s hlubokými stržemi - miniatura amerického „Grandkaňonu“. V pokročilém stadiu eroze, odplavením podstatné části materiálu ze svahů bývalého lomu Silvestr, vznikají působivé zemní tvary.

11

12 Vypracovala:Petra Valentová 25.10.2008 Čerpáno z: Encyklopedie,Internetu


Stáhnout ppt "Činnost vody Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Tekoucí voda Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků Regulace vodních toků."

Podobné prezentace


Reklamy Google