Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LEDOVCE OOOOdhaduje se, že více jak desetina zemského povrchu tj. asi 15 600 000 km2, je neustále pokryta ledem. LLLLed je ve skutečnosti největší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LEDOVCE OOOOdhaduje se, že více jak desetina zemského povrchu tj. asi 15 600 000 km2, je neustále pokryta ledem. LLLLed je ve skutečnosti největší."— Transkript prezentace:

1 LEDOVCE OOOOdhaduje se, že více jak desetina zemského povrchu tj. asi 15 600 000 km2, je neustále pokryta ledem. LLLLed je ve skutečnosti největší světovou rezervou pitné vody.

2 Ledové Doby  V minulosti proběhlo více dob ledových (glaciálů). Odhaduje se, že za poslední 2 milióny let proběhla doba ledová 15 – 20x.  Poslední doba ledová byla před 10 000 lety, kdy ledovce pokrývaly 1/3 zemského povrchu.  Dnes pokrývají zhruba 11% zemského povrchu.

3 Co je to ledovec ?  Těleso složené ze sněhu a krystalů ledu.  Velikost ledových mas kolísá od mohutných kontinentálních ledovců až k malým ledovcům, které pokrývají pohoří ve velkých výškách nebo leží ve vyšších zeměpisných šířkách.

4 PODMÍNKY PRO VZNIK LEDOVCE Podmínky:sníh mráz tlak ledové masy Vzniká akumulací sněhu a jeho přeměnou ve firn, který se v hloubce okolo 80 metrů mění v led.

5 Rozdělení ledovců HHorské: vycházejí z firnovišť a karů, sestupují jako ledovcový splaz do údolí (Alpy, Himaláje, Kordillery) PPevninské: jsou mnohem větších rozměrů (největší je v Antarktidě), jejichž mocnost může být až několik tisíc metrů. PPlošné: pokrývají vrcholové oblasti plochých hornatin (Skandinávie)

6 Horský ledovec a jeho části: 1.Vyživovací oblast – sběrná pánev hromadícího se sněhu 2. Ledovcový splaz – hlavní část ledovce zasahující až pod hranici sněžné čáry

7

8 Složení ledovce Čelní moréna Boční moréna Čelo ledovce Ledovcové trhliny

9

10

11

12 Udržování hmoty ledovce

13 Pohyb ledovce  Vliv gravitační síly  Rychlost 30 – 300 m/rok  Ledovcový skluz – pohyb po skalním podloží – deterze (obrušování)  Vnitřní deformace – pohyb uvnitř ledovce, kdy se spodní vrstva pohybuje pomaleji než vrchní a vznikají trhliny.  Výsledkem pohybu ledovce je údolí typického tvaru „U“.

14

15

16


Stáhnout ppt "LEDOVCE OOOOdhaduje se, že více jak desetina zemského povrchu tj. asi 15 600 000 km2, je neustále pokryta ledem. LLLLed je ve skutečnosti největší."

Podobné prezentace


Reklamy Google