Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kolorektální karcinom Flachsová Karolína Pluháčková Lenka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kolorektální karcinom Flachsová Karolína Pluháčková Lenka."— Transkript prezentace:

1 Kolorektální karcinom Flachsová Karolína Pluháčková Lenka

2 Co je kolorekrální karcinom?  je to nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor trávícího ústrojí  může se vyskytovat v kterékoliv části tlustého střeva včetně konečníku

3  Naprostou většinu nádorů tlustého střeva tvoří adenokarcinomy, což jsou nádory vznikající ze žláznatých buněk střevní sliznice.

4 Schématický nákres tlustého střeva a okolí

5 Výskyt kolorektálního karcinomu v ČR  Rakovina tlustého střeva a konečníku v ČR vyskytuje mimořádně často. o Každý rok je v České republice zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u 7800 osob. o Ročně umírá více než 4000 nemocných osob.

6 Výskyt zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku v České republice neustále roste

7 Česká republika se dlouhodobě drží na prvním místě výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi evropskými zeměmi.

8 Jaké je riziko onemocnění?  U většiny nemocných je přesná příčina vzniku kolorektálního karcinomu neznámá.  Jsou ale rizikové faktory, které možnost vzniku onemocnění zvyšují.

9 Rizikové faktory  Věk  Střevní polypy  Dědičná predispozice  Chronická zánětlivá onemocnění střeva  Složení potravy  Dostatek pohybu

10 Věk  Kolorektální karcinom většinou vzniká ve věku nad 50 let, výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti.

11 Polypy  Polypy jsou výrůstky ze stěny střeva.  Z některých těchto polypů může během dlouhé doby vzniknout karcinom.  Polypy se mohou tvořit opakovaně a proto někdy bývá nutné i jejich opakované snesení.

12 Dědičnost  Vyšší riziko je v případě výskytu kolorektálního karcinomu v pokrevním příbuzenstvu 1. stupně, tedy u rodičů, sourozenců nebo dětí.

13 Chronická zánětlivá onemocnění střeva  Některé nemoci, jako je např. ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, také zvyšují riziko onemocnění kolorektálním karcinomem.

14 Složení potravy  Jednoznačně negativní vliv má nadměrný příjem živočišných tuků, červeného masa a uzenin.  Riziko zvyšuje častá úprava masa smažením a pečením.  Nepřiměřeně vysoký kalorický příjem spojený s obezitou je spojen také s větším rizikem této nemoci.

15 Složení potravy  Rakovina konečníku se častěji vyskytuje u pivařů.  Dalším rizikovým faktorem je nízký příjem vlákniny v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu a luštěninách.

16 Možnosti prevence 1. primární  Udržujte si přiměřenou hmotnost.  Alespoň 30 minut denně se věnujte fyzickým aktivitám.  Omezte spotřebu potravin, které obsahují velké množství tuků a sacharidů, ale málo vlákniny. Vyhýbejte se slazeným nápojům.

17 Možnosti prevence  Jezte různé druhy zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a luštěnin.  Omezte konzumaci červeného masa a vyhýbejte se uzeninám.  Pokud pijete alkoholické nápoje, omezte jejich množství nejvýše na 2 skleničky denně (muži) nebo 1 skleničku denně (ženy).

18 Možnosti prevence  Omezte konzumaci slaných jídel a potravin konzervovaných pomocí soli. 2. Sekundární prevence o V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku se jedná o kolorektální screening.

19 Co je kolorektální screening?  Screening znamená plošné vyšetřování populace za účelem detekce léčitelného nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky.

20  Cílem screeningu je snížit morbiditu (nemocnost) i mortalitu (úmrtnost) na sledované onemocnění.

21  Kolorektální screening je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární screeningové kolonoskopiii.

22  Lidé ve věku 50-54 let by si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů a jeho provedení je zcela nenáročné.

23  Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního krvácení do stolice (doporučováno jednou za dva roky) nebo se mohou rozhodnout pro primární screeningovou kolonoskopii, kterou postačí provést jednou za deset let.

24 TOKS  Guajakový test - jeho používání má oporu ve studiích - má nízkou senzitivitu, ale při odběru ze tří stolic se senzitivita zvyšuje - je levný - vyžaduje dietní omezení

25 - vyžaduje manipulaci se stolicí - nelze hodnotit okamžitě - vyhodnocení je zatíženo subjektivní chybou

26 TOKS  Imunochemické testy - kvalitativní i kvantitativní stanovení - detekují pouze lidský intaktní hemoglobin z dolní části GIT - nevyžadují dietu - vykazují vyšší senzitivitu - hygienický odběr, pro pacienta příjemnější

27 - mohou se vyhodnocovat automaticky, ihned po odebrání vzorku přímo v ordinaci, např. QuickRead FOB

28 Jaké jsou příznaky onemocnění?  změna pravidelnosti stolice  průjem nebo zácpa  krev ve stolici  stolice odchází v úzkém proužku  další zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti, křeče, zvracení)  bolestivý odchod větrů  pocit nedokonalého vyprázdnění střeva  ztráta hmotnosti  únava

29 Léčba  Chirurgická- odstranění nádoru, části střeva a lymfatických uzlin  Chemoterapie- cytostatiky  Radioterapie- ozářením

30 Chirurgická léčba  Součástí operačního výkonu bývá zřízení kolostomie - vyústění tlustého střeva na povrch břicha. Může se jednat o dočasné opatření na dobu dokud se operované střevo nezhojí, nebo o trvalé řešení při odstranění velkých úseků střeva.

31  Bohužel nelze nikdy na 100 % zajistit, že se nádorové onemocnění nemůže znovu vrátit. Odpovídající léčbou lze toto riziko pouze výrazně snížit.  Po ukončení protinádorové léčby je proto nutné, aby byl pacient pravidelně sledován - dispenzarizován.

32 Použitá literatura  www.onko.cz www.onko.cz  www.kolorectum.cz www.kolorectum.cz  Medicel tribune, č. 32

33  Děkujeme za pozornost


Stáhnout ppt "Kolorektální karcinom Flachsová Karolína Pluháčková Lenka."

Podobné prezentace


Reklamy Google