Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TUPOVÁNÍ BARVOU.  Tupování je dekorační technika která se provádí barvou.  Používá se jako doplněk malby u ozdobného porcelánu, nebo při dekoraci malých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TUPOVÁNÍ BARVOU.  Tupování je dekorační technika která se provádí barvou.  Používá se jako doplněk malby u ozdobného porcelánu, nebo při dekoraci malých."— Transkript prezentace:

1 TUPOVÁNÍ BARVOU

2  Tupování je dekorační technika která se provádí barvou.  Používá se jako doplněk malby u ozdobného porcelánu, nebo při dekoraci malých sérií.  Jsou to dotyky tamponu, nebo houbičky namočené v barvě, na výrobek.

3 Pomůcky a materiál  Paleta, stěrka, tampon vytvořený z tkaniny a vaty, houbička, tupovací štětec.  Barva, terpentýn, balzám, sítotiskový olej, hřebíčkový olej, vykrývací lak.

4 Tupování s pomocí vykrývacího laku  Na čistý výrobek nejprve naneseme krycí lak podle zvoleného motivu.  Lak necháme úplně zaschnout, což může trvat i několik hodin.

5 Nanesení krycího laku

6 Příprava barvy  Na paletu si naneseme potřebné množství barvy.  Barvu utřeme do jemné suspense s terpentýnem.  Pak přidáme balzám, sítotiskový olej a můžeme přidat i pár kapek hřebíčkového oleje.  S takto připravenou barvou můžeme pracovat.

7 Tupování houbičkou  Postupným namáčením houbičky do barvy a přenesením na výrobek lehkým poklepem získáme buď celistvý, nebo do ztracena provedený barevný nános.

8 Ukázka tupování

9 Začištění výrobku  Po částečném zaschnutí barvy se opatrně odstraní lak a výrobek se začistí.  Po kontrole a správném začištění je výrobek připraven na výpal.

10 Odstranění krycího laku a začištění

11 Ukázky prací žáků

12

13

14 Bezpečnost práce  Při dekoraci tupováním je nutno dodržovat bezpečnostní a protipožární předpisy a zároveň základní hygienické návyky.

15 KONTROLNÍ OTÁZKY

16 Otázka  Co je tupování ?

17 Odpověď  Tupování je jemné poklepávání tamponem nebo houbičkou nasycenou v barvě na výrobek.

18 Otázka  Čím zakrýváme místa, která chceme nechat bez barvy ?

19 Odpověď  Místa která chceme nechat bílá natřeme vykrývacím lakem.

20 Otázka  S čím rozděláme keramickou barvu na tupování ?

21 Odpověď  Barvu pro tupování rozděláme s terpentýnem, balzámem a sítotiskovým olejem. Můžeme přidat i pár kapek hřebíčkového oleje.


Stáhnout ppt "TUPOVÁNÍ BARVOU.  Tupování je dekorační technika která se provádí barvou.  Používá se jako doplněk malby u ozdobného porcelánu, nebo při dekoraci malých."

Podobné prezentace


Reklamy Google