Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROZDĚLENÍ DEKORACE PORCELÁNU PODLE NANÁŠENÍ NA GLAZURU A POD GLAZURU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROZDĚLENÍ DEKORACE PORCELÁNU PODLE NANÁŠENÍ NA GLAZURU A POD GLAZURU."— Transkript prezentace:

1 ROZDĚLENÍ DEKORACE PORCELÁNU PODLE NANÁŠENÍ NA GLAZURU A POD GLAZURU

2 Známe dekoraci :  naglazurovou – nanáší se na glazovaný ostře pálený výrobek  podglazurovou – nanáší se na přežahnutý, nebo syrový, neglazovaný výrobek  vtavnou – nanáší na glazovaný výrobek

3 1. Naglazurová dekorace  Tato dekorace se provádí na ostře vypálený glazovaný výrobek. Vypalovací teplota je 750-850°C.  Nevýhodou naglazurové dekorace je celkem nízká odolnost proti mechanickým a chemickým vlivům.

4 Barva používaná v této dekoraci  Naglazurové barvy jsou směsí barvítek s tavivy a odstiňujícími složkami. Tavivo způsobuje dobrý lesk barvy po výpalu.  Barevná škála je velmi široká od světlých až po tmavé odstíny.

5 Vypálený vzorník barev pro běžnou dekoraci

6 Vypálený vzorník barev pro ruční malbu

7 Používané drahé kovy  Drahé kovy- jsou preparáty zlata a platiny. Dodávají se v tekuté, práškové nebo pastózní podobě.  Zlato i platina můžou být lesklé a matné.

8 Lesklé zlato

9 Listry  Jsou to pryskyřičná mýdla kovů- rozpouštějí se v oleji.  Po výpalu mají kovový nádech a různé barvy.  Nejznámější je iris-listr, má duhový nádech

10 Vzorky listru Listr barevný Iris-listr

11 Emaily  Jsou vyrobeny z naglazur. barev s přídavkem viskózního taviva.  Používají se buď samostatně, nebo se přezlacují.  Mají plastický efekt.

12 Zdobení emailem Dozdobení ruč. malby emailem Detail plastického nánosu

13 Email čistý

14 Ukázky naglazurové dekorace Tisk doplněný zlatem

15 2. Podglazurová dekorace  Tato dekorace se provádí pod glazuru, na suchý nevypálený střep, nebo na přežahnutý střep.  Vypalovací teplota je 1250 – 1410°C, podle použité glazury.  Výhodou této dekorace je odolnost proti oděru.

16 Barva používaná v této dekoraci  Pro dekoraci na suchý střep se barva rozdělává pouze s vodou. Pojidlo by mohlo způsobit svinování glazury.  Pro dekoraci na přežahnutý střep se může do barvy přidat pojidlo- roztok arabské gumy, dextrinu, glycerínu.  Pro svou vysokou vypalovací teplotu je barevná škála velmi malá.

17 Kobaltová barva  Známe jako- kobaltovou modř.  Pro dekoraci pod glazuru se kobalt utře s vodou. Může se přidat i malé množství pojiva.  Po nanesení podgl. barvy a kobaltu je dobré střep před glazováním přežahnout na 700-900°C.

18 Vzorky podglazurové dekorace Kobalt

19 Soli  Jsou to vodní roztoky. Připravují se z dusičnanů, nebo chloridů barvících kovů.  Můžou se nanášet štětcem, stříkáním, tupováním, nebo perem.  Soli se před glazováním stabilizují přežahem na 900-950°C, nebo čpavkováním.

20 Vzorky dekorace solemi

21

22 3. Vtavná dekorace  Dekorace je prováděna na glazovaný ostře vypálený střep.  Jde o nejmladší používanou dekoraci.U nás započata asi v 70tých letech. Z počátku byla barevná škála velmi malá, v současnosti je barevnost rozsáhlá.  Vypalovací teplota je 1 200-1 300°C  Výhodou této dekorace je stálost barvy.

23 Ukázka dekorace vtavnými barvami

24 Vtavný kobalt Před výpalem Po výpalu

25 Drahé kovy  Ve vtavné dekoraci je možné použít i drahé kovy.  Vtavné zlato- pálí se na 1 220-1 240°C  Vtavná platina- pálí se na 1 240-1 260°C

26 Bezpečnost práce  Při práci se všemi dekoracemi je nutné dodržovat základní hygienické návyky a bezpečnostní předpisy.  Rovněž je nutné dodržovat předpisy pro požární ochranu.

27 KONTROLNÍ OTÁZKY

28 1. Otázka  Vyjmenujte druhy dekorace podle nanášení na střep.

29 Odpověď  Známe dekoraci : naglazurovou podglazurovou vtavnou

30 2. Otázka  Na kolik stupňů se pálí naglazurová dekorace a jaká je barevná škála.

31 Odpověď  Tato dekorace se pálí na 750-850°C a má velmi širokou barevnou škálu.

32 3. Otázka  Co musíme udělat s barvami nanesenými na přežahnutý střep před naglazováním.

33 Odpověď  Nanesené barvy musíme před glazováním přežahnout, nebo čpavkovat- vystavit výparům čpavku.

34 4. Otázka  Jaké jsou výhody podglazurové a vtavné dekorace oproti naglazurové.

35 Odpověď  Výhody podgl. a vtavné dekorace jsou prakticky stálé barvy, bez možného mechanického poškození.


Stáhnout ppt "ROZDĚLENÍ DEKORACE PORCELÁNU PODLE NANÁŠENÍ NA GLAZURU A POD GLAZURU."

Podobné prezentace


Reklamy Google