Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Pravý lept je dekorační technika patřící do drahé dekorace.  Provádí se naleptáním glazury kyselinou fluorovodíkovou.  Dekor je plastický, vystouplý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Pravý lept je dekorační technika patřící do drahé dekorace.  Provádí se naleptáním glazury kyselinou fluorovodíkovou.  Dekor je plastický, vystouplý."— Transkript prezentace:

1

2  Pravý lept je dekorační technika patřící do drahé dekorace.  Provádí se naleptáním glazury kyselinou fluorovodíkovou.  Dekor je plastický, vystouplý a lesklý.  Okolí dekoru je matné.

3  Výrobek určený pro tuto dekoraci musí být kvalitní a čistý.  Nanesení dekoru na výrobek se může provádět několika způsoby:

4 Vyrývání dekoru horkou jehlou Na výrobek se nanese ochranný kryt, většinou asfaltový lak. Výrobek musí být pokrytý úplně celý, včetně spodní části. Po zaschnutí se horkou jehlou vyryje zvolený motiv.

5 Dekor se nanáší ručně: a) razítkováním b) ocelotiskem c) sítotiskem

6 Na čistý výrobek se nanese páska asfaltovým lakem. K pásce z asfaltového laku se přisazují razítka keramickou barvou, utřenou s tiskařskou fermeží.Ty se zapráší práškovým asfaltem. Po začištění se v sušárně při teplotě 80- 100°C asfalt roztaje a vytvoří hladký povrch. Po retušování se zbývající část výrobku zakryje krycím lakem.

7 Izolační pasta, která se skládá ze směsi asfaltu, včelího vosku, kalafuny, tuku, a terpentýnu, se nanese na ocelotiskovou desku plastovou stěrkou. Po očištění se přiloží cigaretový papír a deska se vloží mezi dva kusy plsti a prochází lisem. Zde je proveden otisk. Papír se z desky sejme, rozstřihá a usadí na výrobek. Namočenou houbičkou ve vodě se vyhladí. Pasta přilne na výrobek a papír se sejme.

8 Izolační pasta se sítotiskem tiskne na obtiskový papír a pokryje se snímacím lakem. Motiv se přenese na výrobek a vyhladí se. Po usušení se výrobek ohřeje na 60°C. Po ochlazení se lak stáhne. Přenesený asfaltový motiv je čistý a po novém zahřátí a ochlazení dobře drží na výrobku.

9 pokrytí asfaltem vybrání místa pro dekor vypálené matné zlato nanesení dekoru vyleptaný dekor připravený dekor pro leptání

10  Místa na výrobku, která nemá být leptána, musí být dobře přikryta ochranným krytem.  Leptání se provádí kyselinou fluorovodíkovou, která leptá porcelánovou glazuru.  Probíhá buď: ponořením výrobku do kyseliny, nebo pomocí leptací kaše (směs se nanáší pouze na leptaná místa)  Po vyleptání se výrobky omyjí vodou, terpentýnem, nebo petrolejem a saponátem.

11

12  Čistý vyleptaný výrobek se dekoruje zlatem.  Nejprve se nanáší štětcem, páskovací technikou, lesklé zlato. Po vypálení se přezlacuje zlatem matným.  Vypaluje se na 800°C.  Pro konečný efekt se matné zlato leští kotouči z ekologických vláken.

13

14

15

16  Tato dekorace je velmi drahá a vyžaduje přísné dodržování bezpečnostních předpisů.  S kyselinou fluorovodíkovou může pracovat pouze osoba k tomu pověřená a řádně proškolená.

17 KONTROLNÍ OTÁZKY

18  Co je pravý lept?

19  Pravý lept je dekorační technika prováděná naleptáním glazury.

20  Čím se provádí leptání výrobku ?

21  Leptání se provádí kyselinou fluorovodíkovou.

22  Čím se pokrývá výrobek před leptáním ?

23  Výrobek se pokrývá ochranným krytem- asfaltem.

24  Kdo může pracovat s kyselinou fluorovodíkovou?

25  S kyselinou fluorovodíkovou může pracovat pouze pracovník k tomu pověřený a řádně proškolený.


Stáhnout ppt " Pravý lept je dekorační technika patřící do drahé dekorace.  Provádí se naleptáním glazury kyselinou fluorovodíkovou.  Dekor je plastický, vystouplý."

Podobné prezentace


Reklamy Google